فیزیوتراپی سکته مغزی منزل
فیزیوتراپی سکته مغزی
دسامبر 6, 2019
آماده سازی برای فیزیوتراپی
فیزیوتراپی پا در منزل
ژانویه 21, 2020
Show all

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

قیمت فیزیوتراپی در منزل

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

تعرفه فیزیوتراپی در منزل شامل ارزیابی اولیه و استفاده از تجهیزات خاص است و بستگی به نوع آسیب و معالجه دریافتی دارد. همچنین تعداد جلسات تعیین شده نیز بر هزینه تاثیر می­گذارد.

تفاوت تعرفه فیزیوتراپی در منزل و مراکز درمانی

هنگامی که از آسیب دیدگی، درد مزمن یا تحرک محدود رنج می­برید، یک متخصص فیزیوتراپی می­تواند به شما در مدیریت درد، از طریق تمرین­های علمی مبتنی بر جلسات فیزیوتراپی کمک کند. اگر از بیماری مزمن مانند استئوآرتریت یا اختلال عصبی مانند سکته مغزی رنج می­برید، پزشک مراقبت­های اولیه ممکن است شما را برای توانبخشی به یک درمانگر فیزیکی ارجاع دهد.

فیزیوتراپی برای بازیابی عملکردهای بدنی، گروه­های عضلانی خاص یا مفاصل را هدف قرار می­دهد و برای بیمارانی که به هر دلیل نمی­توانند به مراکز درمانی مراجعه کنند، فیزیوتراپی را در منزل انجام می­دهند. طبیعی است که تعرفه فیزیوتراپی در منزل، با تعرفه فیزیوتراپی در مراکز درمانی متفاوت است.

 

قیمت فیزیوتراپی در منزل

 

تاثیر جهیزات فیزیوتراپی بر تعرفه فیزیوتراپی درمنزل

تعرفه فیزیوتراپی در منزل بستگی به این دارد که شما از جیب خود پرداخت کنید یا برنامه بیمه درمانی دارید و بیمه هزینه­های شما را تقبل می­کند. در طی یک جلسه، فیزیوتراپیست، سلامتی شما را ارزیابی کرده و یک برنامه درمانی را برای شما تجویز می­کند تا به شما در شروع حرکت و بازیابی قدرت خود با خیال راحت کمک کند. فیزیوتراپیست با کمک تجهیزات ورزشی پزشکی مانند توپ­ها، تردمیل­ها، وزنه­ها ، باند مقاومت و تمرین های ایزومتریک به شما کمک می­کند و طبیعی است که این تجهیزات نیز بر تعرفه در منزل تاثیر می­گذارد.

هزینه فیزیوتراپی در منزل در هر جلسه

یک جلسه معمولی فیزیوتراپی بین 30 تا 120 دقیقه طول می­کشد و تعرفه فیزیوتراپی درمنزل شما در هر ساعت بسته به نیازهای درمانی خاص شما دارد. بسیاری از فیزیوتراپیست­ها برای تشخیص دقیق و تجویز برنامه درمانی، با پزشک یا متخصص اصلی شما همکاری می­کنند.

آیا تخصص فیزیوتراپیست­ها بر هزینه فیزیوتراپی در منزل تاثیر می­گذارد؟

بسته به نیازهای خاص شما، ممکن است شما به یک فیزیوتراپیست متخصص اطفال، پزشکی ورزشی، سالمندان و … نیاز داشته باشید که هر کدام از این­ها بر تعرفه فیزیوتراپی در منزل تاثیر می­گذارند.

در چه صورت بیمه هزینه فیزیوتراپی را پوشش می­دهد؟

به طور معمول، برای اینکه بیمه هزینه­های فبزیوتراپی شما را بپردازد، شما باید حتما قبل از مراجعه به فیزیوتراپی، به پزشک اصلی خود مراجعه کنید و او فیزیوتراپی را برای شما تجویز کند، در غیراینصورت، هزینه­های فیزیوتراپی شما را بیمه تقبل نمی­کند.

ممکن است بیمه محدودیت­هایی مبنی بر اینکه مطابق کدام بیمارستان یا مراکز درمانی به آنها مراجعه می­کنید، داشته باشد؛ به همین دلیل حتما قبل از مراجعه به فیزیوتراپیست، توجه کنید که بیمه کدام مراکز درمانی را تحت پوشش قرار می­دهد.

 

هزینه فیزیوتراپی در منزل

 

هزینه فیزیوتراپی در منزل

متوسط ​​هزینه فیزیوتراپی در منزل در هر جلسه، هزینه حمل و نقل اضافی برای آمدن فیزیوتراپیست به خانه شما و آوردن تجهیزات به خانه شما را شامل می شود. هر نوع روش فیزیوتراپی در طول جلسات، هزینه­های متفاوتی دارد.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل، براساس محل آسیب دیدگی

ارزیابی اولیه بیمار توسط فیزیوتراپیست، تعیین می­کند که بیمار چه نوع معالجه می­خواهد و همچنین طول جلسات او چقدر خواهد بود. هر روش درمانی با قیمتی متفاوت ارائه می­شود. به عنوان مثال، هزینه راه رفتن با هزینه تمرینات دیگر متفاوت است.

برخی از هزینه­های فیزیوتراپی در منزل، شامل تحریک الکترونیکی، دستی درمانی، تمرین عملکردی و سایر تمرین­های درمانی با وزن یا بدون وزن و سایر وسایل جانبی است. همچنین میزان هزینه­های فیزیوتراپی بستگی به این دارد که کدام قسمت از بدن دچار آسیب شده است.

 

فیزیوتراپی برای زانوها

بسته به شدت آسیب دیدگی، زمان بهبودی برای آسیب دیدگی زانو تا شش هفته طول می­کشد. با تمرینات مناسب زانو و تمرین قدرت، بیماران در طی دو هفته اغلب تسکین درد دارند. فیزیوتراپیست درد مفاصل و درد زانو را ارزیابی می­کند و بر اساس آن هزینه­ها را بررسی می­کند.

نعرفه فیزیوتراپی در منزل برای کمردرد

جلسات فیزیوتراپی برای کمردرد، حدود 8 تا 10 جلسه درمانی در طی شش هفته است.

البته بسته به اینکه شما عمل جراحی در پشت خود داشته باشید یا نه، ممکن است نیاز به چندین ماه جلسات برای بهبودی کامل داشته باشید. متخصصین فیزیوتراپی توصیه می­کنند برای کمردرد، تمرینات ورزشی و حرکات ساده ای را انجام دهند.

فیزیوتراپی کف لگن

این نوع فیزیوتراپی، برای زنانی که باردار هستند یا فرزند به دنیا آورده اند، انجام می­شود. همچنین بسیاری از بیمارانی که با بی­اختیاری ادرار، دست و پنجه نرم می­کنند ، ترجیح می­دهند هزینه ­فیزیوتراپی در کف لگن را بپردازند، زیرا می­توانند از لزوم جراحی جلوگیری کنند.

فیزیوتراپی کف لگن برای کنترل مثانه، تسکین یبوست و سلامت کلی تولید مثل در آقایان و خانم­ها حائز اهمیت است. بعضی اوقات جلسات فیزیوتراپی کف لگن می­تواند بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر باشد که تحت نظارت متخصصان بهداشت روان، پزشکان عمومی و حتی روان درمانی انجام شود.

هزینه های اضافی فیزیوتراپی در منزل

برای ادامه برنامه درمانی فیزیوتراپی در منزل، می­توانید لوازم فیزیوتراپی تهیه کنید و خودتان در خانه تمرینات را انجام دهید. نوارهای مقاومت، توپ­های تمرینی، بسته­های گرم و.. همه می توانند به شما در بازیابی قدرت بافت­های عضلانی و رباط­های بهبود یافته کمک کنند. این وسایل را خودتان باید تهیه کنید و هزینه­هاش را هم خودتان پرداخت نمایید.

 

هزینه های اضافی فیزیوتراپی در منزل

چگونه می توان هزینه های درمان فیزیوتراپی را کاهش داد؟

زمانی که بیمه هزینه های شما را پرداخت نمی کند، می توانید با روش های زیر، هزینه های فیزیوتراپی خود را کاهش دهید:

 • پرداخت پول نقد

غالبا برای یک شرکت بیمه نادر است که بتواند هزینه کل فیزیوتراپی شما را بپردازد. اگر بیمه درمانی شما، هزینه­های فیزیوتراپی شما را نمی­پردازد، شما می­توانید هزینه فیزیوتراپی را به صورت نقد بپردازید و به این ترتیب، 30 تا 50 درصد تخفیف بگیرید.

 • ورزش در خانه

با تعهد به انجام تمرینات فیزیوتراپی در منزل بدون حضور فیزیوتراپیست، می­توانید هزینه کل فیزیوتراپی خود را کاهش دهید. هرچه تمرینات خود را بیشتر کنید، جلسات کمتری با فیزیوتراپیست خود خواهید داشت و به این ترتیب هزینه­هاینان کمتر خواهد شد.

در طول جلسات خود تمرینات را یادداشت کنید تا بتوانید هر روز این تمرینات را ادامه دهید. به این ترتیب، فقط چند جلسه برای یادگیری صحیح تمرینات عضلات نیاز دارید. اگر یادداشت برداری برایتان سخت است، از فیزیوتراپیست خود بخواهید که آیا می­توانید از تمرینات با گوشی خود فیلم بگیرید؟ در صورت نیاز به کمک، می­توانید از یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود بخواهید که در خانه در زمینه آموزش تمرینات به شما کمک کنند.

 • مراجعه به متخصصین طرف قرارداد با بیمه

اگر بیمه فیزیوتراپی شما را تحت پوشش خود قرار دهد، آنها احتمالاً لیستی از متخصصینی که با بیمه قرارداد را در اختیار شما قرار می­دهند. انتخاب یکی از این متخصصان پزشکی یک راه عالی برای صرفه جویی در هزینه­هاست.

امروزه بیشتر شرکت­های بیمه در وهله اول بیماران را به دنبال درمان­های  فیزیوتراپی می فرستند. چرا که فیزیوتراپی می تواند از خیلی از درمان­های بعدی پیشگیری کند و به این ترتیب بیمه هم می­تواند از این طریق در هزینه­های خود صرفه جویی نماید. در بعضی موارد، بیمارانی که فیریوتراپی انجام می دهند، از هزینه­های بالاتر حتی جراحی نیز جلوگیری می کنند

 • مراقبت های جایگزین

به دنبال کلینیک یا سایر مراکز درمانی باشید که می­توانند درمان­های فیریوتراپی کم هزینه ارائه دهند.

همچنین می­توانید به موسسات فیزیوتراپی یا مراکز آموزشی مراجعه کنید که گاهی جلسات فیزیوتراپی را برای آموزش به دانشجویان خود ارائه می­دهند و هزینه کمتری از شما می­گیرند.

در بعضی موارد، می­توانید از پزشک خود بخواهید که از طرف شما نامه­ای به شرکت بیمه ارسال کند. اگر آنها توضیح دهند که چرا شما به این جلسات فیزیوتراپی احتیاج دارید، ممکن است شرکت بیمه شما موافقت کند تا هزینه­های فیزیوتراپی شما را بپرد ازد.

چرا فیزیوتراپی مهم است؟

فیزیوتراپی می تواند با حرکت دادن بدن به روش ایمن و شفابخش، در بهبود حرکت و قدرت کمک کند. به بیماران در هر سنی، از کودکان گرفته تا سالمندان، برای بازسازی عضلات، سهولت در استفاده از مفاصل سفت و بازگرداندن انعطاف پذیری، از تمرین­های مبتنی بر علم فیزیوتراپی استفاده میشود.

فیزیوتراپیست دقیقاً چه کاری انجام می­دهد؟

فیزیوتراپیست­ها، بیمارانی را که دارای شرایط مزمن، بیماری­ یا صدمات هستند و جراحی انجام داده­اند، درمان می­کنند تا به آنها در مدیریت درد و بهبود تحرک کمک کند. فیزیوتراپیست همچنین می­توانند به بیمارانی که با اختلالات عصبی ناشی از سکته و …روبرو هستند نیز، کمک کنند.

یک فیزیوتراپیست، از حرکات بدنی و تجهیزات ورزشی درمانی مانند تردمیل، توپ، وزنه و … برای کمک به تسکین درد استفاده می­کند. در صورت لزوم، متخصص فیزیوتراپی برای حل مشکل بیمار، با پزشکان مربوطه همکاری می­کند.

­

 هزینه های درمان فیزیوتراپی

مراحل انتخاب فیزیوتراپیست

 • ابتدا با ارائه دهنده بیمه خود در مورد لیست درمانگران درون شبکه ای که تحت پوشش آنها هستند، صحبت کنید.
 • به پزشک معالج اصلی خود مراجعه کنید، مخصوصاً اگر ارائه دهنده بیمه شما به یکی از آنها برای پوشش نیاز دارد.
 • به دنبال فیزیوتراپیستی باشید که در مشکل خاص شما مانند کمردرد تخصص دارد.
 • حتماً با چندین فیزیوتراپیست تماس بگیرید یا با آنها ملاقات کنید تا اطمینان حاصل کنید که بهترین را انتخاب کرده­اید.

آیا فیزیوتراپی مقرون به صرفه است؟

هنگامی که بیماری به سراغ جسم می­آید، مادیات رنگ می­بازد و انسان دوست دارد هر چیز که دارد بدهد تا سلامتی خود را به دست بیاورد؛ ولی در همین شرایط هم می­توان دنبال راهی بود تا در هزینه های درمان صرفه جویی نمود. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع درمان، از هزینه­های آن مطلع شویم و بهترین راه را انتخاب کنیم تا در هزینه­ها صرفه جویی نماییم.

فیزیوتراپی یک روش درمانی مقرون به صرفه است که به منظور بازگشت سریع سلامتی فرد، با نتایج ماندگار طراحی شده است. نه تنها برخی ارائه دهندگان بیمه درمانی، فیزیوتراپی را تحت پوشش قرار می­دهند ، بلکه فیزیوتراپی، با کم کردن نیاز به داروهای غیر ضروری، اسکن تصویربرداری یا جراحی، هزینه­های پزشکی را به میزان زیادی کاهش می­دهد.

دیدن ابتدا از فیزیوتراپی خود می توانید هزینه کل مراقبت را تا 50٪ کاهش دهید.

زمانی که درد در یکی از اندام­های ارتوپدی شما بروز می­کند، به احتمال زیاد، اولین کاری که انجام می­دهید این است که به پزشک خود مراجعه می­کنید. سپس این پزشک ممکن است شما را به یک متخصص ارتوپدی ارجاع دهد و سپس متخصص ارتوپدی نیز شما را به فیزیوتراپیست ارجاع دهد.

 انجام این کارها می­تواند چند هفته وقت شما را بگیرد و در همین زمان ممکن است درد شما شدت بگیرد و منجر شود که شما مجبور شوید آزمایشات و MRI و … انجام دهید و دارو مصرف کنید که بر هزینه­های شما خواهد افزود.

اگز شما در ابتدای شروع درد به فیزیوتراپیست مراجعه کنید، سبب می­شود که به میزان زیادی در هزینه های شما صرفه­جویی شود. حتی ممکن است بتوانید به این روش، حدود 50% از هزینه­ها را کاهش دهید.

نقش فیزیوتراپی

اگر تا به حال تحت عمل جراحی مهمی قرار گرفته اید، می­دانید که بازگشت از آن بحران به سلامتی می­تواند مشکل باشد. خوشبختانه فیزیوتراپی می­تواند درد را تسکین بخشد و تحرک شما را بهبود بخشد.

فیزیوتراپی می­تواند به شما در انجام بهتر فعالیت­های روزانه مانند پیاده­روی یا بالا رفتن از پله­ها کمک کند. فیزیوتراپیست­ها ممکن است از تکنیک­هایی مانند ورزش و ماساژ برای بهبود وضعیت بدنی شما استفاده کنند. بیشتر برنامه­های بیمه درمانی در صورت نیاز به برخی از درمان­های فیزیکی، در صورت نیاز به بیمه درمانی، هزینه­های آن را پرداخت می­کنند. با این حال، بیمه گذاران درمورد اینکه چه مقدار برای فیزیوتراپی پرداخت می­کنند، سیاست های متفاوتی دارند.

قبل از ثبت­نام با برنامه درمانی، در مورد مزایای فیزیوتراپی اطلاعات کسب کنید. به دنبال یک طرح بیمه درمانی باشید که حداقل در هر شرایطی، هزینه 20 جلسه فیزیوتراپی را ارائه دهد. ممکن است برخی از افراد به دلیل یک بیماری جدی­تر، به فیزیوتراپی بیشتری احتیاج داشته باشند؛ در چنین مواردی، هزینه 20 جلسه فیزیوتراپی، می تواند برای بیمار تفاوت بزرگی ایجاد کند.

 

خدمات فیزیوتراپی در منزل

 

با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید و از او بپرسید که کدام یک از برنامه­های درمانی شما تحت پوشش بیمه قرار می­گیرد و همچنین بپرسید برای اینکه بتوانید برنامه درمانی خود را تحت پوشش بیمه قرار دهید، چه کاری باید انجام دهید.

از تماس با بیمه­گر خود خجالت نکشید و نپرسید که چرا هزینه فیزیوتراپی را پرداخت نمی­کند و یا چرا تمام هزینه­های شما را تحت پوشش قرار نمی­دهد. هر بیمه­گذار روندی برای تجدید نظر در مورد اعتزاض بیمه­شدگان دارد. ممکن است بتواند با اعتراض و دفاع از آن بتوانید، نظر بیمه­کنندگان را تغییر دهید.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی در منزل، شامل معالجه آسیب، بیماری و اختلالات از طریق روش­های فیزیکی مانند ورزش، ماساژ و سایر روشهای درمانی غیر از دارو و جراحی است. هدف آنها بهبود کیفیت زندگی فرد با استفاده از انواع روش­های درمانی برای کاهش درد و ترمیم عملکرد یا در صورت آسیب دائمی یا بیماری، کاهش اثرات هرگونه اختلال در عملکرد است.

نقش شغل فیزیوتراپیست

فیزیوتراپیست در روزهای مختلف، درمان­های متفاوتی ارائه می­دهد. برای تشخیص مشکلات و اجرای یک برنامه درمانی ممکن است وی نیاز به ارزیابی وضعیت جسمی بیمار داشته باشد.

خدمات فیزیوتراپی در منزل می­تواند شامل آموزش بیمار برای پیاده­روی و یا کمک به او در کنار آمدن با عصا یا صندلی­های چرخدار باشد. وی همچنین وظیفه جلوگیری از آسیب­دیدگی و کمک به بیمار برای پیشبرد شیوه زندگی سالم و مسئولیت آموزش بیماران و خانواده های آنها را بر عهده خواهد داشت. در بعضی موارد ممکن است از فیزیوتراپیست خواسته شود تا برنامه­های تناسب اندام جامعه را برنامه­ریزی و اجرا کند.

فیزیوتراپیست حرفه ای با افراد بسیاری از جمله کودکان مبتلا به فلج مغزی، نوزادان نارس، زنان باردار، افرادی که تحت توانبخشی قرار می­گیرند، ورزشکاران، افراد سالخورده و کسانی که بیماری قلبی، سکته مغزی و یا جراحی برخورد دارد.

انواع فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می تواند یک درمان موثر برای یکسری شرایط باشد و هر یک از این درمان­ها می­تواند به کاهش زمان بهبودی بعد از انواع جراحی کمک کند.

فیزیوتراپیست­ها می­توانند در زمینه­های از جمله پزشکی ورزشی ، سلامت کودکان ( پزشک معالج) و سلامت زنان تخصص داشته باشند.

فیزیوتراپی چه درمان­هایی ارائه می­دهد؟

عضلات اسکلتی-عضلانی: به آن فیزیوتراپی ارتوپدی نیز گفته می­شود و برای درمان شرایطی از قبیل اسپریین، کمردرد، آرتروز، بی اختیاری، آسیب­های ورزشی و محل کار به علاوه کاهش تحرک استفاده می­شود. توانبخشی پس از عمل نیز در این گروه قرار دارد.

مغز و اعصاب: این برای درمان اختلالات سیستم عصبی از جمله سکته مغزی، صدمات نخاعی، صدمات مغزی، مولتیپل اسکلروزیس و بیماری پارکینسون استفاده می­شود. همچنین می­توان از آن بعد از جراحی مغز برای توانبخشی استفاده کرد.

Cardiothoracic: درمان آسم، برونشیت مزمن، آمفیزم و سایر اختلالات قلبی – تنفس

انواع روش­های درمانی فیزیوتراپی

درمان هر فرد متناسب با نیازهای خاص خود اوست و یک فیزیوتراپیست از طیف گسترده ای از روشهای درمانی استفاده می کند که از جمله آنها­ می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

روش­های دستی: مانند آموزش مقاومت

برنامه­های تمرینی: مانند تقویت ماهیچه­ها، کشش قلبی عروقی و …

تکنیک­های الکتروتراپی: مانند تحریک عصب الکتریکی از راه پوست (TENS)، لیزر درمانی، دیاترمی و سونوگرافی

در بسیاری از موارد ممکن است صدمات، ناشی از سایر عوامل زمینه­ساز باشد. ممکن است درد کمر در اثر تکرار فعالیت­های مرتبط با کار، وضعیت بد بدن، اضافه وزن و یا حتی اتخاذ تکنیک اشتباه هنگام انجام ورزش ایجاد شود. بر این اساس فیزیوتراپیست نه تنها درد کمر را درمان می­کند بلکه به عوامل دیگر نیز می­پردازد. این رویکرد جامع سعی در کاهش خطر بروز مجروح شدن مجدد دارد.

 

 

انواع روش­های درمانی فیزیوتراپی

 

هزینه بی­ اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار ” از دست دادن غیر ارادی ادرار” است. شایع ترین شکل ، UI استرس است که از دست دادن ادرار در اثر کار، فعالیت­های ورزشی، سرفه یا عطسه است.

UI استرس­زا و مخرب اجتماعی است. این مشکل ممکن است فرصت­های شغلی، تحصیلی و … را محدود کند. UI خطر بستری در خانه سالمندان را به میزان قابل توجهی افزایش می­دهد. UI یک مسئله حساس بهداشتی است و بسیاری از خانم ها به دلیل خجالت یا شرم، سالها درمان را به تأخیر می­اندازند. زنان ممکن است باور داشته باشند که UI بعد از زایمان یا با افزایش سن اجتناب­ناپذیر است و ممکن است از گزینه­های درمانی آگاهی نداشته باشد.

مقرون به صرفه بودن فیزیوتراپی

آموزش تقویت عضلات کف لگن (ماهیچه­هایی که مثانه و مجرای ادراری را پشتیبانی می­کنند) به زنان توسط فیزیوتراپیست، به عنوان یک راهکار، برای پیشگیری از بی­اختیاری ادراری به زنان پیشنهاد می­شود.

یک ارزیابی اقتصادی با مقایسه تمرینات عضلات کف لگن با Duloxetine ( دارویی که برای درمان بی­اختیاری ادراری استفاده می­شود) نشان داد که آموزش تقویت کف لگن “خانم ها توسط فیزیوتراپیست­ها، ارزان­تر و از نظر بالینی مؤثر است.

UI تأثیر عمده­ای بر کیفیت زندگی دارد و تعداد قابل توجهی از خانم­ها را تحت تأثیر قرار می­دهد. تماس با یک فیزیوتراپیست برای  ارتقاء سلامتی و راهکارهای پیشگیری پیشنهاد می­شود و مقرون به صرفه بودن آن نسبت به سایر روش ها نیز گزارش شده است.

 

چرا تعرفه فیزیوتراپی در منزل بالا است؟

به طور کلی، تعرفه فیزیوتراپی در منزل، نسبت به فیزیوتراپی در مراکز درمانی، هزینه بیشتری دارد.زیرا هزینه اضافی، صرف مسافت پیموده شده و زمان لازم برای رسیدن به موقعیت مکانی شما و برگشت استفاده می­شود. به زبان ساده­تر، زمان بیشتر مساوی با هزینه بیشتر است.

فیزیوتراپی خانگی چگونه می تواند به سود شما باشد؟

درست است که فیزیوتراپی در منزل هزینه بیشتری برای شما دارد، اما مزایای بسیاری برای شما دارد که در زیر به برخی از این مزایا اشاره شده است:

1.در وقت شما صرفه جویی می­کند

ممکن است اعضای خانواده شما وقت کافی برای رساندن و برگرداندن شما به مرکز فیزیوتراپی نداشته باشند. با فیزیوتراپی در منزل سبب نیازی به رفت و آمد نخواهید داشت و شما می­توانید در خانه خود با آسایش به معالجه بپردازید.

2.بدون دردسر است

دیگر استرس رانندگی ندارید. لازم نیست نگران ترافیک سنگین، رانندگی، پارکینگ و … باشید. همچنین نیاز نیست نگران این باشید که مرکز فیزیوتراپی آسانسور دارد یا نه و…

3. زمان درمان انعطاف پذیر اما بر اساس قرار ملاقات

شما زمان فیزیوتراپی را خودتان تنظیم می­کنید. دیگر لازم نیست زودتر بیدار شوید تا برای زودتر رسیدن عجله کنید.

4– شانس بهبودی سریعتر و تعرفه فیزیوتراپی در منزل

بعضی اوقات، بیماران در فیزیوتراپی در خانه پیشرفت های چشمگیری نسبت به فیزیوتراپی در کیلینیک نشان می­دهد. این موضوع می­تواند به دلیل آرامشی باشد که در فضای خانه وجود دارد. بنابراین، فیزیوتراپی در خانه این امکان را برای شما فراهم می­کند که شانس بیشتری برای پیشرفت بهبودی داشته باشید.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپیست­ها،  به وسیله خدمات فیزیوتراپی در منزل، به افراد در هر سنی کمک می­کنند تا اختلالاتی که در افراد در اثر بیماری، آسیب­دیدگی یا پیری در افراد ایجاد شده است بهبود یابد تا پیشرفت، حفظ و بازیابی حرکت و توانایی های عملکردی که در اثر اختلال در آنان ایجاد شده است، حاصل گردد.

از خدمات فیزیوتراپی در منزل، در درمان و توانبخشی بیماری­های اسکلتی، عضلانی، عصبی، قلبی عروقی و اختلالات فیزیوتراپی استفاده می شود. به عنوان مثال، فیزیوتراپیست­ها با بیمارانی کار می کنند که مشکلات عملکردی ناشی از برآمدگی، فشار خون و شکستگی ها، ورم مفاصل و آرتریت، اختلالات عصبی مانند فلج مغزی و سکته مغزی، صدمات نخاعی و گردن و همچنین صدمات مربوط به کار و یا ورزش دارند.

هدف اصلی یک فیزیوتراپیست بهبود کیفیت زندگی بیماران، کاهش درد و افزایش انعطاف­پذیری، قدرت و حرکت با استفاده از طیف وسیعی از فیزیوتراپی و تکنیک­های توانبخشی است.

اولین کاری که یک فیزیوتراپیست هنگام مراجعه به بیمار برای انجام خدمات فیزیوتراپی در منزل، انجام می دهد، بررسی تاریخچه پزشکی و سوابق پزشکی (یعنی نسخه ها ، شرایط فعلی و گذشته، درمان ، دارو و غیره) است. آنها سپس تعدادی تست و امتحان را برای ارزیابی مهارت­های جسمی و حرکتی بیمار (مانند هماهنگی ، استقامت ، قدرت و تحرک ) با استفاده از ابزارهایی مثل چکش­های تعادل، تجهیزات تست قدرت عضلانی و بدنی انجام می­دهند. سپس فیزیوتراپیست یک برنامه درمانی مخصوص بیمار را تهیه و پیاده­سازی می­کند. خدمات فیزیوتراپی در منزل، به صورت خصوصی به بیمار ارائه می­شود و درمانها با توجه به ماهیت مشکل یا شرایط متفاوت هستند. به عنوان مثال، بیماری که سکته مغزی را پشت سر گذاشته است، نیاز به نوع متفاوتی از درمان در مقایسه با کسی دارد که دچار آسیب ورزشی شده است.

 

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

 

بنابراین خدمات فیزیوتراپی درمنزل، باید بتوانند طیف گسترده ای از تمرین­ها و درمان­ها را اجرا کند ، از جمله:

 • ماساژ بافت نرم روی عضلات، تاندون­ها، رباط­ها و اعصاب (به ماساژ درمانی معروف است)
 • تحریک عضلات و مفاصل
 • تحریک الکتریکی برای تقویت عضلات
 • استفاده از گرما در نواحی خاص بدن برای تحریک گردش خون

یکی دیگر از جنبه­های مهم نقش یک فیزیوتراپیست، آموزش بیماران است. به عنوان مثال، آموزش تمرین­های ساده­ای که آنها می­توانند خودشان در خانه انجام دهند، تشویق آنها برای پیشبرد یک سبک زندگی سالم و فعال و کمک به آنها برای جلوگیری از پیشرفت بیماری است.

فیزیوتراپیست­ها همچنین به بیماران و خانواده­هایشان توصیه و پشتیبانی عاطفی­، عملی و روانشناختی ارائه می­دهند تا در روند بهبودی به آنها کمک کنند.یکی دیگر از وظایف اصلی یک فیزیوتراپیست، نظارت مداوم در مورد پیشرفت بیمارانشان در مقابل برنامه درمانی یا بهبودی است .

در مواردی که پیشرفت­های مورد انتظار دیده نمی­شود، یک فیزیوتراپیست می­تواند برنامه درمانی را تنظیم کرده و انواع جدیدی از درمان را پیشنهاد دهد. فیزیوتراپیست وظیفه دارد تمام سوابق پزشکی بیمار و ارتباط وی با پزشکان، پرستاران و سایر کادر پزشکی و پیشرفت­های بیمار را ثبت نماید.

 

تعرفه فیزیوتراپی کف پا

 

 • ارزیابی تاریخچه پزشکی و حرکت و توانایی های عملکردی بیماران جدید
 • تدوین برنامه های درمانی بر اساس تشخیص و تجویز پزشکی
 • فراهم کردن ماساژ درمانی به بیماران برای تسکین درد بافت نرم
 • ارائه درمان با استفاده از تجهیزات فیزیوتراپی و توانبخشی (به عنوان مثال لیزر درمانی ، الکتروتراپی)
 • انجام تمرینات بیماران طراحی شده برای تقویت و افزایش توانایی­های حرکتی آنها
 • نمایش تمرینات بیمارانی که می­توانند به تنهایی در خانه انجام دهند (و تصحیح هرگونه وضعیت و حرکات نادرست)
 • انگیزه دادن به بیماران برای تقویت قدرت و انجام تمرینات به تنهایی بدون نظارت
 • کمک به بیماران و خانواده هایشان در روند بهبودی
 • ثبت سوابق بیمار و کلیه درمان های ارائه شده (به عنوان مثال درمان و نتایج)
 • تنظیم برنامه­ها و تجویز درمان جدید، در صورت لزوم

فیزیوتراپیست­ها از چه تجهیزاتی استفاده می­کنند؟

فیزیوتراپیست­ها، از طیف وسیعی از تجهیزات فیزیوتراپی مانند لیزر، اولتراسوند، جریان­های الکتریکی و نور مادون قرمز و همچنین روش­هایی مانند طب سوزنی، ماساژ درمانی و غیره استفاده می کنند. آنها همچنین آموزش عملکردی حرکتی را ارائه می­دهند که ممکن است شامل استفاده از تجهیزات کمک حرکتی مانند عصا و صندلی­های چرخدار باشد.

دانش فیزیوتراپیست­ها

برنامه های فیزیوتراپی در سطح دانشگاه، دانش گسترده­ای را در طیف وسیعی از موضوعات از جمله آناتومی، فیزیولوژی، روانشناسی و …. ارائه می دهد.

علاوه بر آموزش های تئوری در دانشگاه، فیزیوتراپیست­های مشتاق همچنین نیاز به آموزش عملی در یک مرکز مراقبت­های بهداشتی یا اجتماعی دارند تا بتوانند تجربه اجرای فیزیوتراپی، ماساژ درمانی و تجهیزات مبتنی بر تجهیزات (مانند استفاده از لیزر و سونوگرافی و غیره) را بدست آورند و نحوه درمان را بیاموزند.

پس از گذراندن آموزش های اولیه، برای فیزیوتراپیست­ها مهم است که با شرکت در دوره­های نوآوری، دانش خود را به طور مرتب به روز کنند، جایی که بتوانند آخرین تکنیک­های توانبخشی و بهترین روش­ها را بیاموزند.

مهارت­های یک فیزیوتراپیست

از مهارت­هایی که یک فیزیوتراپیست باید داشته باشد، می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آگاهی از اشکال مختلف فیزیوتراپی (به عنوان مثال ماساژ درمانی، درمان پوسچرال)
 • دانش در مورد تجهیزات درمانی مانند لیزر درمانی، مگنت تراپی و غیره.
 • استفاده از روش­های کاهش درد
 • قدرت بدنی و استقامت
 • توانایی برقراری ارتباط با بیمار و احساس همدلی با وی
 • توانایی کار به عنوان بخشی از یک تیم چند رشته ای

 

مهارت­های یک فیزیوتراپیست

خدمات فیزیوتراپی در منزل برای انواع تخصص های فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ارتوپدی: برخورد با مشکلات اسکلتی عضلانی

فیزیوتراپی قلبی – ریوی: معالجه بیماران مبتلا به اختلالات قلبی و ریه

فیزیوتراپی عصبی: فراهم آوردن توانبخشی عصبی برای بیمارانی که دچار سکته مغزی، مولتیپل اسکلروز، بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر یا آسیب های نخاعی شده­اند

فیزیوتراپی سالمندان:  معالجه بیماران سالخورده

فیزیوتراپی کودکان: ارائه درمان به کودکان

فیزیوتراپی ورزشی: همکاری با ورزشکاران و بانوان

تفاوت کاردرمانی و فیزیوتراپی

یک متخصص کاردرمانی با افرادی که دچار آسیب روحی یا جسمی شده اند، همکاری می کند. در حالی که یک درمانگر فیزیکی آسیب دیدگی جسمی افراد را معالجه می کند. یک متخصص کاردرمانی به شما کمک می کند تا با آسیب یا نقصان خود کنار آمده و زندگی و عملکرد خود را داشته باشید.کاردرمانی به بیماران کمک می­کند تا مهارت­های روزمره مانند بهداشت، لباس پوشیدن، تغذیه یا بسیاری از فعالیتهای کاری پیچیده مانند بلند کردن اجسام، فشار و کشیدن و حمل را انجام دهند. آنها مشاوره ارگونومیکی را برای هر دو محیط خانه و محیط کار ارائه می دهند.

متخصصین کاردرمانی به طور معمول با افراد زیر کار می­کنند و در عین حال خانواده و دوستان را نیز در مورد وضعیت خود آموزش می­دهند:

 • افراد مسن
 • بیماران قلبی
 • بیماران سکته مغزی
 • بیماران ارتوپدی
 • بیماران عصبی
 • کودکان نیازهای ویژه

اگر شما یک آسیب ناتوان کننده متحمل شده اید، یک متخصص کاردرمانی محیط شما را ارزیابی می­کند تا به شما در سازگاری با زندگی روزمره و مقابله با این آسیب کمک کند. پس از توانبخشی به وسیله فیزیوتراپی، یک متخصص کاردرمانی شما را مجبور می­کند تا از قسمت بدن توانبخشی شده برای انجام فعالیت­های زندگی روزمره استفاده کنید و از این طریق استقلال و عملکرد خود را افزایش دهید. یک فیزیوتراپی با بیمار برای ترمیم آسیب (بهبود حرکات، دامنه حرکت و قدرت ضمن کاهش درد) با بیمار همکاری می­کند.

 

آماده سازی برای فیزیوتراپی

 

فیزیوتراپی و کاردرمانی رشته­هایی هستند که با یکدیگر همکاری می­کنند. نوع درمان مورد نیاز شما بستگی به میزان آسیب یا اختلال در تحمل شما دارد. همچنین اهداف درمانی شما، می­تواند نوع درمانی را که شما نیاز دارید تعیین کند.

اگر شما یک آسیب ناتوان کننده تر متحمل شده اید ، یک متخصص کاردرمانی محیط شما را ارزیابی می کند تا به شما در سازگاری با زندگی روزمره و مقابله با این آسیب کمک کند. پس از (یا در طی) توانبخشی خود با فیزیوتراپی ، یک متخصص کاردرمانی شما را مجبور می کند تا از قسمت بدن توانبخشی شده برای انجام فعالیت های زندگی روزمره استفاده کنید و از این طریق استقلال و عملکرد خود را افزایش دهید.

تفاوت توانبخشی و فیزیوتراپی

توانبخشی فرآیند بازگشت چیزی به وضعیت اصلی خود است. این کلمه به معنای واقعی کلمه به معنای “دوباره مناسب سازی” است. وقتی صحبت از آسیب­های جسمی می­شود، اصطلاحات توانبخشی و فیزیوتراپی بعضاً به صورت متناوب به کار می روند. اما آنها معانی مختلفی دارند.

جایی که توانبخشی صورت می­گیرد بستگی به میزان و انواع درمان­های مورد نیاز دارد. احیاء می­تواند یک تجربه بستری برای افرادی باشد که در بیمارستان یا مرکز بازیابی سوء مصرف مواد هستند. درمان معمولاً در یک کلینیک یا در منزل بیمار انجام می­شود.

توانبخشی یک اصطلاح گسترده است. توانبخشی در حوزه پزشکی می­تواند به هر نوع برنامه جامع درمانی مرتبط باشد. این برنامه­ها عبارتند از:

 • بازیابی پس از سوء مصرف مواد
 • یادگیری مجدد زندگی روزمره
 • مهارت گفتاری بعد از سکته مغزی
 • کسب قدرت بدنی پس از حادثه در محل کار یا خارج از محل کار
 • یادگیری روش­های جدید حرکت یا انجام کارها

انواع مختلفی از درمان­ها همراه با توانبخشی وجود دارند. به عنوان مثال­، بیماری ریه ممکن است منجر به توانبخشی ریوی شود. یک بیمار حمله قلبی نیز ممکن است نیاز به توانبخشی قلب داشته باشد. فیزیوتراپی فقط یک نوع توانبخشی است که ممکن است بخشی از برنامه بهبودی بیمار باشد.

 

چگونه می­توانیم از خدمات فیزیوتراپی در منزل نهایت استفاده را ببریم؟

 قرار ملاقات با فیزیوتراپی، یک قدم عالی در جهت بهبود عملکرد و پیشگیری از آسیب است. برای استفاده بهینه از وقت خود، لطفاً از دستورالعمل­های زیر استفاده کنید:

 • لباس راحت بپوشید. شلوار جین یا آستین بلند در هنگام ارزیابی اولیه شما توصیه نمی­شود؛ زیرا ممکن است درمانگر نیاز به ارزیابی مفصل شما داشته باشد.
 • مواردی را که نمی­توانید انجام دهید یا سطح عملکردی که می­خواهید با فیزیوتراپیست به دست آورید را توضیح دهید. این به درمانگر کمک می­کند تا حد امکان به شما خدمت کند.
 • اطلاعاتی در مورد زمان شروع درد، ماهیت درد، عوامل ایجاد کننده درد و بدتر کننده درد را برای فیزیوتراپیست خود توضیح دهید.
 • به یاد داشته باشید که شما و فیزیوتراپیست شما جزئی از تیمی هستید که هدف مشترکی دارند: هرچه سریعتر شما را بهتر کند.
 • برنامه ورزش در خانه خود را دقیقاً طبق دستورالعمل انجام دهید و سعی کنید از قرار ملاقات­ها برای رسیدن به هدف درمانی خود، دست نکشید.

آماده سازی برای فیزیوتراپی

وقتی برای اولین بار به یک فیزیوتراپیست مراجعه می­کنید، شاید نمیدانید چه انتظاری دارید. در اینجا مواردی وجود دارد که باید قبل از انجام فیزیوتراپی در نظر بگیرید:

 • در مورد وضعیت خود از پزشک خود سوال کنید و اینکه آیا فیزیوتراپی مناسب شماست یا خیر.
 • با دوستان خود صحبت کنید و بپرسید که آیا آنها با یک فیزیوتراپست همکاری کرده اند و تجربه آنها چیست؟
 • اگر بیمه درمانی دارید، با ارائه دهنده بیمه خود تماس بگیرید و در مورد مزایا و پوشش فیزیوتراپی خود از آنها سوال کنید.
 • با تاریخچه پزشکی و داروهای خود آشنا شوید و در اولین ملاقات خود با فیزیوتراپیست در مورد آنها صجبت کنید.
 • در صورت امکان ، هدف خود را امتحان کرده و تعریف کنید. از خود بپرسید که می خواهید چه کاری انجام دهید و آنها را با درمانگر خود در میان بگذارید.

به یاد داشته باشید، فیزیوتراپیست متخصص قدرت و تحرک است، بنابراین اگر سوالی در رابطه با درد دارید، فیزیوتراپیست شما ممکن است بتواند سریع و مؤثر به شما کمک کند.

چگونه خدمات فیزیوتراپی در منزل به بهبودی کمک می­کند؟

بدن انسان برای حرکت ساخته شده است. وقتی حرکت می­کنیم، عضلات کار می­کنند، مفاصل خم می­شوند ، قلب ما سریعتر و سخت­تر می­شود و تنفس ما سنگین­تر می­شود. همه اینها در حفظ و بهبود قدرت عضلات، تحرک مفاصل، گردش خون، بهبودی و سلامت تنفسی ما کمک می­کند.

وقتی حالمان خوب نیست، استراحت مهم است و اجازه می­دهیم بدن بهبود یابد. با این حال، استراحت بیش از حد پس از بهبودی بدن می­تواند به جای کمک به بدن آسیب برساند. این امر می­تواند به عضلات ضعیف­تر، مفاصل سفتر، گردش خون آهسته و تنفس ضعیف منجر شود و مشکلات جدیدی را ایجاد کند مانند:

 • انقباضات عضلانی، به این معنی که عضلات شما کوتاه و سفت می­شود و شما انعطاف­پذیری و توانایی کمتری در حرکت خواهید داشت
 • سختی مفصل، که دامنه حرکت شما را تحت تأثیر قرار می­دهد
 • لخته­های خون در پاها، که می­تواند باعث مشکلات تنفسی­، مشکلات قلبی­، سکته مغزی  و حتی مرگ شود
 • ذات الریه

فیزیوتراپیست­ها می­توانند به شما کمک کنند با خیال راحت و در حد توانایی­های خود حرکت و ورزش کنید از آسیب­های بعدی پیشگیری کنید.

چند بار باید خدمات فیزیوتراپی در منزل را انجام دهیم؟

در مرحله بهبودی اولیه، فیزیوتراپی باید حداقل 3-4 بار در هفته یا بیشتر اتفاق بیفتد؛ چون باعث  حرکت منظم گردش خون می­شود که باعث بهبودی می­گردد. همچنین ماهیچه ها را سفت­تر و مفاصل را نرمتر می­کند. به همین دلیل است که بازیکنان حرفه­ای فوتبال روزانه دو بار حرکات فیزیوتراپی می­کنند تا از آسیب دیدگی­های آنان بهبود یابد.

هنگامی که شما تا حدودی بهتر شدید و توانستید به تنهایی ورزش کنید، می­توانید تعداد جلسات فیزیوتراپی را کاهش دهید. شما هنوز هم باید جلساتی داشته باشید تا فیزیوتراپیست شما بتواند پیشرفت شما را بررسی کند. آنها می­توانند به شما کمک کنند تا به یک سطح بالاتری از استقلال برسید.

 

ایران فیزیوتراپیفیزیوتراپی در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *