فیزیوتراپی سکته مغزی منزل
فیزیوتراپی سکته مغزی
دسامبر 6, 2019
Show all

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل چیست ؟

فیزیوتراپی در منزل یا فیزیوتراپی در منزل تهران ، فعاليت بدني در زندگي، براي حفظ استقلال و انجام  فعاليت هاي زندگي روزمره ضروري است و نقش مهمي در وضعيت سلامت كلي دارد تمرکز اصلی فیزیوتراپی بر حفظ ظرفیت عملکردی و تحرک بوده است. پزشکان بسیاری از رشته ها، از جمله فیزیوتراپی، باید انعطاف پذیر و مبتکر باشند و حداکثر خدمات را به بیماران عرضه کند.

فیزیوتراپیست ها دارای مجوزهای بهداشتی و درمانی هستند که می توانند به کاهش درد بیمار کمک کرده و تحرک را از طریق وسایل بدنی بهبود بخشند. آنها ممکن است در غلبه بر اختلالات حرکتی، که ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشد یا در اثر تصادف یا جراحت حاصل شده باشد یا نتیجه پیری باشد، به بیماران یاری رسانند.  فیزیوتراپی، یک حرفه بهداشتی است که از بیومکانیک یا کینزیولوژی، دستی درمانی، ورزش درمانی و الکتروتراپی برای کمک به بیماران در ترمیم، حفظ و افزایش تحرک بدنی، قدرت و عملکرد استفاده می کند.

فیزیوتراپی در منزل

 

فیزیوتراپیست ها قادر به کمک به بیماران برای بازیابی تحرک هستند، زیرا آنها درک بهتری از نحوه عملکرد بدن دارند و در زمینه مهارت های بالینی برای ارزیابی، تشخیص و درمان ناتوانی ها آموزش دیده اند. فیزیوتراپیست ها می توانند به بیماران در بهبودی از آسیب ها و ناتوانی های اعم از کمردرد، درد گردن، زانو درد تا مشکلات رباط کمک کنند. فیزیوتراپی همچنین در توانبخشی بیمارانی که از پارکینسون، فلج، سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس و فلج مغزی رنج می برند،  کمک می کند. علاوه بر این، فیزیوتراپیست ها می توانند با معالجه بیماران در خانه، مشکلات مزمن و حاد را درمان کنند.

فیزیوتراپی در صورت آسیب دیدگی در ورزش یا صدمات ناشی از کار و همچنین بیماری و ناتوانی، حرکت و عملکرد بیمار را باز می گرداند، درد را کاهش می دهد، باعث بهبودی می شود و آسیب های طولانی مدت را که می تواند در اثر آسیب دیدگی ایجاد شود را کاهش می دهد تا کیفیت زندگی بیمار تا حدود زیادی بهبود یابد. افراد در هر سنی می توانند از فیزیوتراپی بهره مند شوند.

چه کسانی از فیزیوتراپی سود می برند؟

افرادی که از درد مزمن مفاصل یا ماهیچه رنج می برند نیاز به فیزیوتراپی منظم دارند. فیزیوتراپیست به آنها کمک می کند تا تمرینات مشخص شده را انجام دهند و از روش های تسکین دهنده درد مانند سونوگرافی ، TENS / IFT برای کاهش ناراحتی استفاده کنند.

افرادی که در راه رفتن با مشکل روبرو هستند ، نیاز به فیزیوتراپی دارند. فیزیوتراپیست به آنها کمک می کند تا طیف وسیعی از تمرینات حرکتی، کشش عضله سفت شده و انعطاف پذیری را افزایش دهند.

افرادی که از درد ناشی از ضعف مفاصل رنج می برند، نیاز به فیزیوتراپی دارند. فیزیوتراپیست به آنها کمک می کند تا تمرینات تقویتی انجام دهند تا استحکام مفاصل افزایش یابد.

افرادی که از کمردرد یا درد گردن رنج می برند، نیاز به فیزیوتراپی دارند. فیزیوتراپیست به آنها اقدامات ارگونومیک را می آموزد که باید هنگام کار در نظر گرفته شوند.

فیزیوتراپی در منزل تهران

فیزیوتراپی در منزل نیز یک نوع از فیزیوتراپی است که برخلاف یک دفتر سنتی یا بیمارستان، درمان را در خانه به شما ارائه می­دهد و مزایای خاص خود را دارد.

فیزیوتراپی با گذشت سالها اثربخشی خود را در کمک به بیماران در ترمیم سلامت و تقویت قدرت بدنی، عملکرد و تحرک آنها ثابت کرده است. امروزه فیزیوتراپی در منزل تهران نیز برای بیماران مهیا شده است. برخی از فواید دریافت فیزیوتراپی در منزل شامل موارد زیر است:

 • راحتی را امکان پذیر می کند
 • مراقبت شخصی ارائه می دهد
 • روند بهبودی سریعتری دارد
 • هیچ مشکلی در تحرک وجود ندارد
 • مدیریت زمان را بهتر می کند
 • حمایت و نظارت خانواده را به همراه دارد

فیزیوتراپی در منزل تهران

کدام یک از موارد پزشکی به فیزیوتراپی نیاز دارند؟

فیزیوتراپی طیف گسترده ای از تخصص ها را دارد و افراد می توانند برای هر یک از موارد پزشکی زیر فیزیوتراپی کنند:

 • عصبی
 • عصبی عضلانی
 • اسکلتی
 • قلبی و عروقی
 • تنفسی

مسائل عصبی عضلانی و اسکلتی

شامل انواع دردها از جمله درد کمر، درد زانو، آرتروز، صدمات ورزشی و …است
سبک زندگی نادرست، تحرک کم و بسیاری عوامل دیگر می تواند باعث درد مداوم کمر شود نیازی نیست که با آن درد زندگی کنید و برای همیشه رندگیتان را محدود کنید. شما می توانید با فیزیوتراپی در منزل تهران از این دردها رها شوید.

 

 • فلج

با درمان فیزیوتراپی به طور منظم، می توان لحن عضلانی را بهبود بخشید و اندام های فلج شده بیمار را حرکت داد.

 • پارکینسون

پارکینسونیسم یک اختلال حرکتی است. درمان فیزیوتراپی می تواند به بیمار در دستیابی بیشتر به تحرک و استقلال کمک کند.

 • حمله قلبی

فیزیوتراپی پس از حمله قلبی به کاهش ضربان قلب و فشار خون در هنگام استراحت و هنگام ورزش کمک می کند.

 • فیزیوتراپی کودکان

فیزیوتراپی نقش مهمی در کمک به کودک دارای اختلال در رسیدن به پتانسیل خود دارد. تلاشی برای ارتقاء و حفظ وضعیت جسمی، روانی و اجتماعی کودک است.

 • تنفسی

یکی دیگر از مشکلاتی که در آن از فیزیوتراپی استفاده می شود، مشکلات تنفسی مانند آسم، بیماری انسداد مزمن ریوی و فیبروز کیستیک است. فیزیوتراپی با تمرین های عضلات تنفسی به کمک بیمار می آید و کمک می حملات آسم کمتر شود و باعث بهبود تنفس و توانایی های جسمی فرد می شود.

فیزیوتراپی به عنوان بخشی از برنامه توانبخشی چند رشته ای عمل می کند و دیده می شود که یک مداخله مؤثر برای بیماران مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی است

 

 • توانبخشی بعد از عمل

اگر به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته اید، فیزیوتراپی در منزل می تواند به شما کمک کند سریعتر به حالت عادی برگردید.

چه شرایطی باید برای فیزیوتراپی در منزل فراهم باشد؟

 • فضای کافی

برای جلسه فیزیوتراپی در منزل تهران ، باید فضای کافی برای تمرینات فیزیوتراپی فراهم باشد. باید فضا به خوبی روشن باشد، خطری برای بیمار در هنگام تمرینات پیش نیاید و همینطور درهم و برهم نباشد. ممکن است درمانگر شما یک میز درمانی قابل حمل و برخی از وسایل کوچک ورزشی را با خودش بیاورد؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای این وسایل در خانه شما وجود دارد.

همچنین ممکن است حیوان خانگی ای داشته باشید که نیاز باشد در هنگام انجام تمرینات فیزیوتراپی، آن را به اتاق دیگری منتقل کنید. همینطور لباس هایی که می پوشید هم باید متناسب با تمرینات فیزیوتراپی باشد.

 • تاریخچه پزشکی

بیمار اگر اطلاعات دقیقی از مشکل خود داشته باشد، می تواند آن را با فیزیوتراپیست خود در میان بگذارد. به این ترتیب درمانگر مجبور نخواهد بود زمان زیادی را صرف تشخیص مشکل بیمار نماید و می تواند زمان بیشتری را به تمرینات بیمار اختصاص دهد. در صورت داشتن مدارک پزشکی مربوطه (نتایج آزمایش، خلاصه ملاقات های تخصصی و غیره) بهتر است آن ها را نشان فیزیوتراپیست خود بدهید.

 • اهداف بیمار

قبل از جلسه فیزیوتراپی در منزل، لحظه ای را به این اختصاص دهید که در مورد هدف خود از درمان برای درمانگر توضیح دهید. درست است که کاهش درد و بهبودی هدف اصلی است، اما باید به او توضیح دهید که چرا می خواهید احساس و حرکت بهتری داشته باشید؟ آیا به دنبال بازگشت به سرگرمی قبلی مورد علاقه خود مانند گلف هستید؟ آیا پروژه نیمه کاره ای دارید که باید آن را به اتمام برسانید؟ یا شاید مشکل جسمی شما مانع از خوابیدن در طول شب شود و دوست دارید در طول روز انرژی کافی داشته باشید. یا آیا دوست دارید به راحتی بتوانید از پله های خود در خانه بالا و پایین بروید؟

پیروی از برنامه تمرینات خانگی فیزیوتراپی

اکثر فیزیوتراپیست ها یک برنامه تمرین خانگی را برای بیمار تجویز می کنند. اینکه بیمار چقدر سریع به اهداف توانبخشی خود برسد، ارتباط مستقیمی دارد با اینکه چقدر برنامه ورزش خانگی خود را درست اجرا می کند. به تمریناتی که به شما نشان داده می شود با دقت گوش کیند و اگر تمرینی را درست متوجه نشدید از درمانگر خود سوال کنید.

تمرینات خانگی فیزیوتراپی

 

تحقیقات نشان می دهد که تنها 35٪ از بیمارانی که تحت درمان های فیزیوتراپی هستند، کاملاً به برنامه های مراقبتی و تمریناتی که به آن ها داده می شود پایبند هستند. این تعداد بسیار کم است. بیشتر بیماران به راحتی برنامه های تمرینی فیزیکی که در درمان های فیزیوتراپی در منزل به آن ها داده می شود را انجام نمی دهند.

چرا بیماران تمرین های فیزیوتراپی در منزل تهران را ادامه نمی دهند؟

خیلی از فیزیوتراپیست ها به بیماران تمرین هایی را می دهند که بسیار قدیمی هستند و کارایی لازم را ندارند و تاثیر زیادی در روند بهبودی بیمار ندارند. این موضوع سبب می شود که بیماران دلسرد شوند و انگیزه کافی برای ادامه تمرینات را نداشته باشند. فیزیوتراپیست باید نسخه چاپ شده ای از برنامه تمرینی به بیمار بدهد و به طور مرتب آن را چک کنند تا به این ترتیب از وضعیت انجام بیمار مطلع شوند. اما مهمتر از همه اینها ایجاد انگیزه در بیمار است.  در زیر به 5 راهکار اشاره شده است:

1. چگونگی تأثیرگذاری برنامه ورزش خانگی بر اهداف عملکردی بیماران را برای آن ها توضیح دهید. باید برای بیمار توضیح دهید که چگونه این كار به نفع او خواهد بود. به عبارت دیگر، به بیماران خود كمك كنید تا انگیزه لازم را برای انجام تمرینات داشته باشند. بهتر است تمرین های خاصی را برای بیمار طراحی شود که انگیزه بیماران را برای حضور در درمان بالا ببرد.

2.بسیاری از بیماران تمرینی منظم ندارند و یکی از بزرگترین موانع پیروی از این برنامه ورزش در منزل این است که آنها راهکارها و عادات رفتاری لازم را که برای موفقیت نیاز است را ندارند. بنابراین، در مورد برنامه های بیمار با وی صحبت کنید و بدانید که چه وقت مشغول کار هستند و چه زمانی می توانند ورزش را در برنامه روزانه خود جا دهند. سپس ، به بیماران کمک کنید تا یک ساختار را برای تمرینات خود ایجاد کنند و آنها را ترغیب کنید تا در مواقعی که باید این تمرین ها را باید انجام دهند تلفن های هوشمند خود را تنظیم کنند تا زمان به آنان یادآوری شود.

3.بسیاری از بیماران برایشان سخت است که روزی یکی دو ساعت این تمرینات را انجام دهند. بنابراین برای اینکه بتوانید این عادت را در چنین بیمارانی ایجاد کنید، بهتر است در ابتدا با روزی 15 دقیقه شروع کنید، و پس از اینکه بیمار این 15 دقیقه را شروع کرد، کم کم به زمان آن اضافه کنید.

بهترین فیزیوتراپی در منزل

 

4.  پیشرفت بیماران را پیگیری کنند. این یک روش عالی برای کمک به بیماران است و سبب می شود بیماران احساس نکنند که تنها رها شده اند. این روش به بیماران حس دلگرمی می دهد و آن ها را در ادامه تمرینات یاری می دهد. خود را در دسترس بیمار قرار دهید. فقدان پشتیبانی می تواند مانع پیشرفت چشمگیر بیمار گردد. بنابراین به بیماران خود اطلاع دهید که شما برای ارائه پشتیبانی او آماده هستید.

5. هدف کلی بیمار از درمان را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید. بیماران را تشویق کنید تا برای خود اهداف کوچکی تعیین کنند که دست یابی به آن کار راحتی است. به این ترتیب رسیدن به اهداف کوچک سبب می شود تا بیمار انگیزه و انرژی لازم را برای رسیدن به هدف بعدی خود داشته باشد و بیمار برای رسیدن به هدف بزرگ خود شتاب بیشتری بگیرد.

 6.هر بیمار منحصر به فرد است و چالش های منحصر به فردی دارد که نیاز به یک رویکرد منحصر به فرد نیز دارد. با تمرکز بر روی رابطه بین خود و بیمار و تشویق و پشتیبانی او، می توانید به او کمک کنید تا بر موانع خود غلبه کند. با برنامه های ورزش خانگی خود مطابقت داشته و در نتیجه ، نتایج درمانی خود را بهبود بخشد.

فیزیوتراپی در منزل برای تمام سنین

فیزیوتراپی در منزل برای نواحی آسیب دیده یا نواحی ای از بدن که درد دارند انجام می شود و کمک می کند تا فرد بتواند تحرک بدنی را بدست آورد یا آمادگی جسمانی داشته باشد و روال روزمره خود را از سر بگیرد. انواع مختلفی از درمان های فیزیوتراپی با توجه به قسمت های مختلف بدن وجود دارد. یک فیزیوتراپیست وضعیت جسمی بیمار را ارزیابی می کند و نوع درمان مورد نیاز را پیشنهاد می کند. صرف نظر از گروه سنی، روش های درمانی برای کودکان، بزرگسالان و سالمندان انجام می شود.

چه کسی به فیزیوتراپی در منزل نیاز دارد؟

افرادی که جابجایی در بیرون از خانه برایشان دشوار است یا نمی توانند به محل کار بروند، افرادی هستند که به فیزیوتراپی در منزل نیاز دارند. افراد سالخورده یا سالمندان بیشتر فیزیوتراپی در منزل را ترجیح می دهند. مراکز درمانی در چنین مواقعی  اطمینان حاصل می کنند که تمام تجهیزات پزشکی برای معالجه در منزل فراهم شده اند. مدت زمان درمان به وضعیت جسمی بیمار بستگی دارد.

مزایای فیزیوتراپی در منزل برای سالمندان

 در فیزیوتراپی در منزل،  مراقبت های بهداشتی و تمرین های پیشگیری از سقوط، به بیمار سالمند ارائه داده می شود. جلسات خصوصی فیزیوتراپی در منزل برای سالمندان در بلند مدت بسیار مفید است؛ زیرا کمک می کند بیمار سالمند در زمان سریع تری بهبود یابند و با محیط خانه بهتر تنظیم شود. در فیزیوتراپی درمنزل تمام توجه فیزیوتراپییست روی یک بیمار است. اما در کلینیک ها توجه فیزیوتراپیست باید به تمام بیماران باشد.

سالمندانی که پس از جراحی تازه از بیمارستان مرخص شده اند، در خانه نسبت به مراکز درمانی احساس راحتی می کنند. محیط راحت برای افراد بالای 65 سال، در بهبودی سریع تر وی بسیار مهم است. تمرین های فیزیوتراپی در منزل می تواند شامل موارد زیر نیز باشد:

 • تمرین تناسب اندام
 • آموزش تعادل و انعطاف پذیری
 • تقویت عضلات
 • تمرینات قلبی و تنفسی

تمرین های فیزیوتراپی درمنزل، براساس وضعیت بدنی بیماران انجام می شود. فیزیوتراپی در منزل به متخصصین درمانی کمک می کند تا مراقب پیشرفت بیماران باشند.

فیزیوتراپیست ها به چه منظور به خانه مراجعه می کنند؟

فیزیوتراپیست ها به خانه مراجعه می کنند تا:

 • قدرت ، تعادل و تحرک بیمار را ارزیابی کند
 • بیمار درک درستی از فعالیت های روزانه خود داشته باشد
 • پیشگیری از سقوط را آموزش دهد

از این طریق ، آنها یک برنامه مراقبتی را برای کمک به بهبود توانایی های جسمی و دستیابی بیمار به اهداف سلامتی ارائه می دهند؛  هدف این است که بیمار در خانه و اجتماع خود ایمن، مطمئن و فعال باشد.

چرا فیزیوتراپی در منزل انجام می شود؟

به دلایل مختلف مردم از خدمات فیزیوتراپی در منزل تهران استفاده می کنند. برخی از بیماران ممکن است خیلی مسن یا خیلی ضعیف برای حضور در درمانگاه باشند. آنها ممکن است نتوانند از وسایل نقلیه عمومی یا تاکسی استفاده کنند یا برای سفر به یک درمانگاه به بستگان متکی باشند.

بعضی اوقات نیز افراد خیلی صدمه دیده اند، بیش از حد مریض هستند و یا درد زیادی برای ترك خانه دارند از فیزیوتراپی در منزل تهران استفاده می کنند. اما مواقعی هم هست که فرد هیچ کدام از این مشکلات را ندارد اما ترجیح می دهد در منزل خود که راحت تر است، تحت درمان فیزیكی قرار بگیرد.

فیزیوتراپیست ها بطور منظم خدمات فیزیوتراپی در منزل را به بیماران مبتلا به سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس و پارکینسون ارائه می دهند. فیزیوتراپی در منزل، همچنین برای  بیماران بعد از جراحی مانند تعویض مفصل ران یا زانو و همچنین افرادی که دچار مشکلات تعادل هستند کاملاً مناسب است .

فیزیوتراپی در خانه این امکان را به بقیه خانواده می دهد که در معالجه شرکت کنند و درک بهتری از شرایط و همچنین به آنها فرصتی برای سؤال از فیزیوتراپی بپردازند و همچنین یاد بگیرند که چگونه می توانند در این امر کمک کنند.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی در منزل

گاهی ممکن است فرد به قدری  آسیب ببیند که جراحات او مانع از این شود که او به یکی از کلینیک های فیزیوتراپی مراجعه کند که در این صورت فیزیوتراپی در منزل می تواند خدمات فیزیوتراپی را در منزل ارائه دهد. خدمات فیزیوتراپی در منزل،در نتیجه آسیب جدی یا مشکلات حرکتی، امری ضروری است. فیزیوتراپی در منزل، همچنین برای افرادی که برنامه ریزی آنها طوری است که با ساعت های کیلینیک ها تطابق ندارد، بسیار مناسب است.

در پی یک حادثه آسیب زا یا فاجعه بار، یک دوره مراقبت لازم است. چون ممکن است در چنین مواقعی، بیمار در معرض آسیب های بعدی باشد و نتواند حرکت کافی داشته باشد. در چنین مواقعی فرد باید فیزیوتراپی در منزل را شروع کند. فیزیوتراپی در منزل، برای خیلی از دردها و جراحات مورد استفاده قرار می گیرد؛ تجربه نشان داده است که فیزیوتراپیست ها می توانند انواع مختلفی از آسیب های بدنی را برطرف کنند.

فیزیوتراپیست ها دارای مدارک و مجوزهای مربوطه برای فیزیوتراپی در منزل هستند و به طور مداوم مهارت های خود را به روز می کنند و به دانش خود می افزایند. فیزیوتراپیست ها وظیفه دارند از بالاترین استانداردهای خدمات برای همه بیماران خود استفاده کنند.

طیف گسترده ای از درمان ها توسط فیزیوتراپی در منزل

طیف گسترده ای از مشکلات جسمی هستند که توسط فیزیوتراپیست ها قابل درمان هستند که از جمله آن ها می  توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کمردرد، گردن درد و درد سر
 • درد زانو و آسیب دیدگی لگن
 • جراحات ارتوپدی
 • کاهش انعطاف پذیری و سفتی مفاصل
 • آرتروز
 • تاندینیت، بورسیت و اپی کوندیلیت
 • عدم تعادل
 • توانبخشی سکته مغزی
 • توانبخشی آسیب دیدگی مغزی
 • توانبخشی پس از تصادفات

در کل شرایطی که سبب می شود تا فرد مجبور شود از خدمات فیزیوتراپی در منزل استفاده کند، شامل موارد زیر است:

 • شرایط بعد از عمل مانند جراحی تعویض مفصل ران یا زانو ، جراحی ستون فقرات.
 • شرایط عصبی مانند سکته مغزی، پارکینسون، ام اس.
 • شرایط اسکلتی و عضلانی مانند درد حاد و شکستگی های حاد
 • شرایط تنفسی به عنوان مثال عفونت قفسه سینه
 • از دست دادن / کاهش تحرک، عملکرد و سقوط

کاربرد های فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل،  برای اهداف زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • تقویت جسمی

در فیزیوتراپی، تمرینهای شخصی سازی شده ای را برای ترویج گردش خون و تحرک برای کاهش ضعف عضلات ناشی از سکته مغزی، ریزش عضلات یا عدم تعادل عضلات ارائه داده می شود. از دست دادن توده عضلانی می تواند منجر به افزایش ناتوانی، ضعف، خستگی و … شود. نشان داده شده است كه تقويت جسماني يك ابزار مؤثر براي مقابله با اين ضررهاي كاركردي حتي در سالخورده ترين و ضعيف ترين سالمندان است.

برنامه های فیزیوتراپی در منزل، در این زمینه ایمن و مؤثر هستند و تمرین هایی می د هد  تا بیمار احساس رضایت کند و دچار خستگی بیش از حد نگردد.  در کل فیزیوتراپی در منزل برای موارد زیر به کمک افراد می آید.

 • پیشگیری از سقوط

ترس از سقوط یک عامل بزرگ است که به شدت بر زندگی روزمره سالمندان تأثیر می گذارد. آموزش های فیزیوتراپی می تواند برای  به حداقل رساندن خطر سقوط و صدمات ناشی از سقوط کمک کند. از برخی از عواملی که باعث افزایش خطرات سقوط می شود می توان به ضعف عضلانی، ضعف و تعادل ضعیف، مشکلات پا و دید ضعیف اشاره کرد. فیزیوتراپی برای کمک به بهبود تعادل و اعتماد به نفس آنها در انجام فعالیت های روزانه، به کمک آنان می آید.

 

 

 • توانبخشی بعد از عمل جراحی

فیزیوتراپی در منزل تهران، توانبخشی را برای کمک به بیمارانی که جراحی ارتوپدی مثل تعویض مفصل ران، زانو، مچ پا یا شانه داشته اند، انجام می دهد. توانبخشی پس از جراحی ارتوپدی بی خطر بوده و در عین حال بسیار مهم است زیرا به جلوگیری از کاهش عملکرد مرتبط با استراحت طولانی در بستر کمک می کند. این احتمال وجود دارد که بدون توانبخشی مناسب، سالمندان از لحاظ دامنه حرکتی در مفصل تعویض شده دچار مشکل شوند و ماهیچه های اطراف مفصل بسیار ضعیف شوند.

 • توانبخشی سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل تهران  ،  به بیماران سکته مغزی کمک می کند تا تحرک و قدرت خود را بازیابند. غالباً، بیماران سكته مغزی همی پارزی (ضعف یك طرف بدن) را تجربه می كنند، که در این هنگام فیزیوتراپی به آنان کمک می کند تا قدرت را در بافت های  آسیب دیده به دست بیاورند و اندام های آسیب دیده خود را درمان کنند.

بسیار مهم است که بیماران مسن که دچار سکته مغزی شده اند، فوراً توسط یک فیزیوتراپیست دیده شوند زیرا بلافاصله پس از سکته مغزی، مغز بیشترین پذیرش را در ایجاد عادات جدید دارد. به این حالت انعطاف پذیری قشر گفته می شود. فیزیوتراپیست هایی وجود دارند که متخصص در برخورد با بیماران سکته مغزی هستند و در توانبخشی و درمان های عصبی تخصص دارند.

تجهیزات فیزیوتراپی در منزل

معمولا وسایل فیزیوتراپی در منزل که شما می توانید با مشورت با فیزیوتراپ خود برای خودتان جهت استفاده در منزل بخرید، شامل موارد زیر است:

1. توپ پایداری

توپ های پایداری یکی از وسایل متداولی است که در داخل کلینیک فیزیوتراپی یافت می شود. آنها در بهبود تعادل و ثبات شما بسیار مؤثر هستند و می توانند در بهبود طیف گسترده ای از بیماریهای جسمی مورد استفاده قرار گیرند. مطالعات نشان می دهد که کار با توپ پایدار (به شکل مناسب مطابق با فیزیوتراپیست شما) می تواند انعطاف پذیری، قدرت عضلات و تراز ستون فقرات را بهبود ببخشد و حتی تاثیر آن در درمان شرایطی مانند اسپوندیلیت انکیلوزان (نوعی آرتروز که بر ستون فقرات تأثیر می گذارد) اثبات شده است.

2. لوله ها و باندها

این ابزارهای ورزشی ابزاری عالی برای کمک به بیماران در ایجاد استحکام و یا رهایی از هر گونه آسیب است که ممکن است باعث از دست رفتن توده عضلانی گردد. از آنها می توان برای توانبخشی انواع عضلات، اسپرین ها و … استفاده کرد و به شما امکان می دهد قدرت و دامنه حرکت خود را افزایش دهید تا بتوانید به عملکرد طبیعی برگردید. همچنین در تمرین های گرم کردن و خنک کردن قبل و بعد تمرینات استفاده می شوند و در پیشگیری از آسیب بسیار مؤثر هستند.

3. غلتک فوم

ابن غلتک یک پایه اصلی در هر درمان فیزیکی و تناسب اندام در منزل است. هنگامی که به درستی استفاده شود، علاوه بر افزایش جریان خون و ایجاد یک دامنه حرکتف باعث کاهش خطر آسیب دیدگی و کاهش زمان بهبودی می گردد.

5. دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت در هر کلینیک فیزیوتراپی یافت می شود که نشانه ای واضح است که این یک وسیله بسیار مؤثر برای استفاده شما در خانه نیز است. از تجهیزات با ارزش فیزیوتراپی است که در بهبود آسیب دیدگی پا و مچ پا موثر است و در عین حال به ایجاد استحکام و استقامت در پاهای شما کمک می کند. همچنین شکل بسیار خوبی از ورزشهای قلبی عروقی را ارائه می دهد و به عنوان یک روش گرم کردن فوق العاده عمل می کند.

 

6.نوارهای ورزشی

نوار کینزیولوژی که به آن نوار ورزشی نیز گفته می شود، نواری الاستیک است که به طور معمول از چسب اکریلیک برای چسبیدن به بخشی از بدن شما استفاده می کند و با هدف درمان درد و مانع از صدمات ورزشی و انواع دیگر اختلالات جسمی مورد استفاده قرار می گیرد. فیزیوتراپیست ها معمولاً از این نوار برای درمان آرتروز، درد کمر، درد زانو، اسپری رباط ، فشار عضلانی، زانوی دونده، برآمدگی ساق پا، درد شانه و موارد دیگر (حتی سردرد) استفاده می کنند.

فیزیوتراپیست در منزل به شما نشان می دهد که چگونه نوار ورزشی  را در ناحیه آسیب دیده خود اعمال کنید تا بتوانید روند کار را در خانه قبل از شرکت در ورزش یا فعالیت بدنی تکرار کنید.

هزینه های فیزیوتراپی در منزل تهران

هزینه­های فیزیوتراپی در منزل تهران شامل ارزیابی اولیه، استفاده از تجهیزات خاص و بستگی به نوع آسیب و معالجه دریافتی دارد. همچنین بستگی به تعداد کل جلسات شما دارد. هزینه های فیزیوتراپی بستگی به این دارد که شما از جیب خود پرداخت کنید یا برنامه بیمه درمانی دارید.

بسته به نیازهای خاص شما، ممکن است شما به یک فیزیوتراپی متخصص در زمینه اطفال، پزشکی ورزشی، مراقبت از سالمندان، معالجه سونوگرافی برای عضلات کرنش یا تمرین راه رفتن نیاز داشته باشید که هزینه های هر کدام از آنها با دیگری متفاوت است. بعد از جراحی یا آسیب دیدگی، بیشتر فیزیوتراپی ها توصیه می کنند 6 تا 8 هفته تا شروع اولین جلسه فیزیوتراپی خود صبر کنید. این صبر کردن برای جلوگیری از صدمه بیشتر است.

هزینه فیزیوتراپی در منزل

 

هزینه فیزیوتراپی در منزل تهران، هزینه حمل و نقل اضافی برای آمدن فیزیوتراپ به خانه شما را نیز شامل می شود. فیزیوتراپی می تواند برای شما هزینه داشته باشد ، اما معمولاً این روش ارزان تر از سایر روش های جراحی یا کنترل درد است. قیمتها همچنین از نظر نوع فیزیوتراپیست و درمانی که دریافت می کنید نیز متفاوت است.

هزینه فیزیوتراچی در منزل همچنین بستگی به این دارد که دقیقاً چند جلسه طول بکشد. شما می توانید فقط از یک جلسه فیزیوتراپی در منزل بهره مند شوید، یا ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا نتایج مورد نظر خود را بدست آورید. از آنجا که به احتمال زیاد به بازدیدهای متعدد و یا جلسات متعدد احتیاج خواهید داشت، هزینه های شما بیشتر می شود. فاکتورهای مختلف دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند.

ممکن است شما نیاز به خرید تجهیزات پزشکی مانند بسته های حرارتی یا پرس سرد داشته باشید. این وسایل اضافی نیز می تواند هزینه هایی را برای شما در پی داشته باشد.

مزایای فیزیوتراپی در منزل تهران

امروزه فیزیوتراپی به یکی از روشهای برتر برای درمان درد تبدیل شده است. از بازیابی سلامتی گرفته تا تقویت قدرت، حرکت و عملکرد آن همه توسط فیزیوتراپی قابل انجام است. حال تصور کنید ، بدون اینکه خانه خود را ترک کنید  از این مزایای فیزیوتراپی بهره مند می شوید. در فیزیوتراپی در منزل، روفیزیوتراپیست ها شخصاً به بیماران مراجعه می کنند و درمان های لازم را انجام می دهند. بگذارید در مورد مزایای دیگر فیزیوتراپی در خانه اطلاعاتی به شما بدهیم:

 

مزایای فیزیوتراپی در منزل

 

1. بهبود سریع

اگر به دلیل تصادف یا آسیب دیدگی یا به هر دلیل دیگری دچار درد شدید، به هر حال کمی احساس ناراحتی می کنید و تنها مکانی که می تواند به شما احساس راحتی دهد، خانه شماست؛ بنابراین، اگر به وسیله فیزیوتراپی در منزل تهران تحت درمان قرار بگیرید، احتمال بهبود شما افزایش می یابد. شما در خانه آرام و راحت هستید بنابراین امکان اینکه سریعتر جواب بگیرید بیشتر است.

2. مراقبت و ارتباط شخصی

وقتی در خانه هستید، افراد خانواده را در اطراف خود دارید و این به شما احساس امنیت و انگیزه می دهد و شما قادر خواهید بود نگرانی خود را بدون هیچ گونه تردیدی با فیزیوتراپیست  خود در میان بگذارید و در نتیجه رشد بهتری داشته باشید. در کل، اثربخشی درمان در فیزیوتراپی در منزل بالا می رود.

3. دستورالعمل های بازیابی بهتر

بعضی اوقات ممکن است شما به فیزیوتراپیست مراجعه کنید، اما جو و محیط اطراف آنجا برایتان  خوشایند نیست. این مورد در صورت درمان فیزیوتراپی در خانه کاملاً از بین می رود زیرا فیزیوتراپیست قبل از هر چیز از دانش خود و ابزارهای مورد نیاز برای کمک به شما استفاده می کند. سپس بر اساس زیرساخت ها و محیط اطراف خانه شما روال درمانی را برای شما ترسیم می کند، از این رو منجر درمان بهتری می شود.

 4.بدون مشکل تحرک

در مورد بیماران پرخطر، درمان فیزیوتراپی در منزل بسیار توصیه می شود. آنها ممکن است از نظر جابجایی و حرکت روزانه با مشکلاتی روبرو شوند. بنابراین وقتی یک فیزیوتراپیست به خانه او می رود، بیمار بدون طی مسافت و بیرون رفتن، از درمان در محیط امن خانه بهره می برد.

5.مدیریت زمان

در بعضی مواقع، پیروی از برنامه فیزیوتراپیست دشوار است. افراد ممکن است به دلیل برنامه های پیش بینی نشده، متخصصان و درمان های خود را از دست نمی دهند. این مانع را می توان به خوبی از طریق درمان فیزیوتراپی در منزل برطرف کرد. چون به جای اینکه شما نزد فیزیوتراپ بروید، او به خانه شما می آید.

 

6.مقرون به صرفه

بنابراین هنگام مراجعه به فیزیوتراپیست در خانه ، هزینه سفر خود را صرفه جویی می کنید، که این امر باعث می شود کل مراحل درمانی مقرون به صرفه باشد.

7. نظارت

هنگامی که بیمار تحت درمان فیزیوتراپی در منزل تهران قرار می گیرید، اعضای خانواده بیمار می توانند از بیمار حمایت کنند. اگر بیمار احساس دلسردی کند، اعضای خانواده در آنجا برای حمایت از بیمار هستند و در صورتی که فیزیوتراپیست نیاز به چیزی داشته باشد، به او یاری می رسانند.

 

انواع فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپیست، با طیف گسترده ای از افراد، از جمله کودکان، ورزشکاران و افراد مسن برخورد خواهد داشت. انواع فیزیوتراپی شامل موارد زیر است:

فیزیوتراپی اسکلتی عضلانی : درمان مشکلاتی از قبیل کرنش، اسپرین، درد کمر و ..

فیزیوتراپی قلبی – تنفسی : با هدف پیشگیری یا بهبود علائم بیماری از جمله آسم ، برونشیت مزمن و سایر اختلالات قلبی – تنفسی

فیزیوتراپی عصبی: اختلالات موثر بر سیستم عصبی، از جمله پارکینسون، سکته مغزی و آسیب های مغزی را هدف قرار می دهد

فیزیوتراپی سالمندان: تمرکز بر نیازهای پیچیده افراد مسن دارد

فیزیوتراپی کودکان:  توانبخشی کودکان پس از بیماری یا آسیب دیدگی

فیزیوتراپی ورزشی: برای کاهش درد و بازگرداندن دامنه حرکت پس از آسیب های ورزشی تلاش می کند

سلامت زنان: تمرکز بر روی درمان شرایط مربوط به دستگاه تناسلی زن، زایمان، مراقبت های قبل از زایمان و بعد از زایمان دارد

توانبخشی و مدیریت درد: معرفی تمریناتی برای کاهش و مدیریت درد به دنبال جراحی، آسیب دیدگی یا بیماری

 

انواع فیزیوتراپی در منزل

 

وظایف یک فیزیوتراپیست

وظایف معمول یک فیزیوتراپیست شامل موارد زیر است:

 • همکاری با بیمارانی با شرایط مختلف
 • تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات
 • تشویق بیمار به ورزش و حرکت
 • مشاوره به بیماران در مورد داشتن یک سبک زندگی سالم
 • نگه داشتن گزارش بیماران و پیشرفت آنها
 • ارتباط با سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی برای تشویق یک رویکرد جامع برای درمان
 • به روز کردن دانش ها و مهارت های خود
 • دلسوز و صبور بودن

وظایف یک فیزیوتراپیست در منزل

 

مهارت های اصلی برای تبدیل شدن به یک فیزیوتراپیست در منزل

 

فراتر از صلاحیت ها و آموزش ها، فیزیوتراپیست شامل برخی از مهارت های زیر است:

 

 • مهارت های ارتباط

فیزیوتراپیستها باید دستورالعملهای واضحی ارائه دهند و روابط قابل اعتماد با بیماران را شکل دهند تا آنها را ترغیب به پیشرفت کند. آنها همچنین ممکن است نیاز به توضیح مسائل پیچیده پزشکی به روشهایی داشته باشند که بیماران به راحتی درک کنند. آنها همچنین باید با سایر کارمندان مراقبت های بهداشتی نیز بتوانند ارتباط خوبی برقرار کنند.

 • مهارت های کار تیمی

برای تهیه برنامه های درمانی برای بیماران باید با سایر متخصصین مراقبت های بهداشتی (مانند پزشکان ، پرستاران و کاردرمانگرها) همکاری کنند.

 • مدیریت زمان و سازماندهی

مهم است که به قرارهای ملاقات و پیشرفت هر بیمار اهمیت دهید.

 • حل مسئله

برای تدوین برنامه ها و تمرین های درمانی برای بهبود بهتر بیماران، باید بتوانند از دانش خود استفاده کنند.

 • صبر و تشویق

فیزیوتراپی خیلی سریع نتیجه نمی دهد. برنامه های درمانی اغلب ماهها یا حتی سالها طول می کشد. فیزیوتراپیست ها باید بیماران را ترغیب به صبور بودن کنند و با آنان حس همدلی و همدردی داشته باشند و ناامیدی را از آنان دور کنند.

 • تناسب اندام خوب

فیزیوتراپی غالباً با کار فیزیکی همراه است و فیزیوتراپ باید با یک سبک زندگی سالم وزن متناسبی داشته باشد.

 

ایران فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *