فیزیوتراپی در منزل
فیزیوتراپی در منزل
دسامبر 4, 2019
قیمت فیزیوتراپی در منزل
تعرفه فیزیوتراپی در منزل
ژانویه 15, 2020
Show all

فیزیوتراپی سکته مغزی

فیزیوتراپی سکته مغزی منزل

فیزیوتراپی سکته مغزی چیست؟

فیزیوتراپی سکته مغزی ، یا فیزیوتراپی سکته مغزی منزل سکته مغزی می­تواند از دو طریق اتفاق بیفتد: یا از طریق انسداد رگ خونی (سکته مغزی ایسکمیک) یا خونریزی (سکته مغزی خونریزی) که نتيجه انفجار رگ­هاي خوني است كه باعث هماتوم (جمع آوري خون) در توده مغز مي­شود.  در نتیجه آن، اعصاب موجود در مغز به زودی می­میرند و باعث آسیب دائمی مغز می­شوند. این مسئله باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد بدن می­شود.

سكته مغزي شايع است و هر سال تقريباً 60000 استراليایی را تحت تاثير قرار مي­دهد و 1 از 6 نفر، يك بار سكته مغزي را در زندگي خود تجربه مي­كنند. این دومین علت مرگ و میر و علت اصلی ناتوانی در استرالیا است. با مراقبت­های پزشکی و توانبخشی مناسب، اکثر افراد به دنبال سکته مغزی تا حدی بهبود می­یابند، اما بسیاری از افراد مشکلات مداوم را تجربه می­کنند که بر فعالیت­های روزانه آنها تأثیر می­گذارد.

 

فیزیوتراپی سکته مغزی

 

بعضی از عوامل بهداشتی و سبک زندگی وجود دارد که خطر سکته مغزی را افزایش می­دهد. افزایش فشار خون­، کلسترول بالا، دیابت و شرایط مرتبط با قلب می­تواند فرد را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. افرادی که سیگار می­کشند ، نوشیدنی الکلی زیادی مصرف می کنند، از نظر جسمی غیرفعال هستند، اضافه وزن دارند یا به میزان کافی میوه و سبزیجات مصرف نمی­کنند نیز در معرض خطر بیشتری هستند. در صورت وجود عوامل خطر متعدد، خطر سکته مغزی افزایش می­یابد.

با این وجود ، غالباً هیچ کس علت سکته مغزی وجود ندارد و افراد می توانند با تعداد معدودی یا هیچ یک از این عوامل خطر سکته مغزی کنند. سکته مغزی در افراد جوان نیز می تواند رخ دهد. فیزیوتراپی با کاهش تعدادی از این عوامل خطر می تواند به جلوگیری از سکته مغزی کمک کند.

عوارض سکته مغزی

سکته مغزی باعث از بین رفتن عملکرد بدنی می­شود، زیرا به طور موقت یا دائمی به قسمت هایی از مغز که مسئول آن عملکردها است آسیب می­رساند. همین آسیب همچنین باعث تغییرات رفتاری و شناختی است که از مشکلات حافظه و بینایی گرفته تا افسردگی و عصبانیت شدید است. هر یک از این تغییرات مربوط به ناحیه خاصی از مغز است که به دلیل سکته مغزی آسیب دیده است.

به عنوان مثال، آسیب در نیمکره چپ مغز، باعث ضعف و فلجی در سمت راست بدن خواهد شد یا ممکن است سکته مغزی، به سلول­های مغزی در نیمکره راست آسیب برساند و اندام های حرکتی سمت چپ را مختل کند. با این حال، آسیب مغزی ناشی از سکته مغزی لزوماً دائمی نیست.

فیزیوتراپی سکته مغزی منزل ، در چه زمانی بیشترین تاثیر را دارد؟

سکته مغزی اتصالات حیاتی بین مغز و ماهیچه­ها را از بین می­برد، به همین دلیل علت اصلی ناتوانی درازمدت است و تقریباً همیشه باعث از بین رفتن تحرک و حرکت می­شود. با این حال، می توان از این موارد پس از سکته پیشگیری کرد. در حقیقت، فیزیوتراپی سکته مغزی، به ویژه در مراحل اولیه بهبودی بسیار مهم است.

فیزیوتراپی سکته مغزی منزل

 

چگونه فیزیوتریپیست­ها، برنامه توانبخشی را پیاده می­کنند؟

هنگامی که بیمار بستری می­شود و از نظر پزشکی پایدار است، توانبخشی شروع می­شود. فیزیوتراپی نقش مهمی در توانبخشی سکته دارد. پس از ارزیابی دقیق، فیزیوتراپیست­ ماهر با در نظر گرفتن سبک زندگی و محیط خانه بیمار، برنامه توانبخشی را برنامه­ریزی می­کنند. درمان ممکن است شامل حرکات هدایت شده اندام و اطلاع از نحوه نشستن، ایستادن، راه رفتن و سایر فعالیت­های روزمره باشد.

در مورد نحوه کمک به مشاغل مناسب نیز به شما مشاوره داده خواهد شد. افسردگی پس از سکته مغزی شایع است و ممکن است پیشنهاد شود که شما در طیف درمانی به روانشناس هم مراجعه کنید.

 

بهبود پس سکته مغزی چگونه است؟

چشمگیرترین بهبودی در روزهای اولیه پس از سکته صورت می گیرد، زیرا تورم در مغز کاهش می­یابد. طی چند ماه آینده بهبودی ادامه خواهد یافت و افرادی که در توانبخشی اولیه و جامع شرکت می­کنند ، نتایج بسیار بهتری دارند.

این توانبخشی هم پرسنل بهداشتی و هم پزشکی وهم فیزیوتراپیست ها را درگیر می­کند و هدف آن به حداکثر رساندن کارکردهای از دست رفته است. توانبخشی عموماً فشرده است و افراد بازمانده از سكته مغزی باید به طور فعال درگیر شوند و هر روز 2-3 ساعت تمرین كنند. فیزیوتراپی سکته مغزی، ممکن است در یک مرکز توانبخشی یا در خانه با تیمی از درمانگران اتفاق بیفتد تا بهبود را تسهیل کند.

به بازماندگان سكته مغزی ممكن است گفته شود كه بهبودی پس از 3 یا 6 ماه متوقف می­شود، اما تحقیقات نشان می­دهد كه بهبودی قابل توجه هنوز سالها پس از سكته مغزی، با توصیه و تمرینات مناسب انجام می­شود.

فیزیوتراپی سکته مغزی (CVA)

فیزیوتراپی جزء لاینفک در بهبودی پس از سکته مغزی است. سکته مغزی که در نتیجه عدم رسیدن اکسیژن به مغز، در اثر لخته شدن خون اتفاق می­افتد، باعث کاهش جریان خون یا پارگی رگ در مغز می­شود. فیزیوتراپی که پس از سکته مغزی به بیمار اعمال می­شود، عملکرد، سلامت و استقلال فرد را بهبود می­بخشد.

فیزیوتراپی سکته مغزی (CVA)

 

فیزیوتراپی سکته مغزی

فیزیوتراپی عملکرد و تحرک پس از سکته مغزی را بهبود می بخشد. حداقل روزی 45 دقیقه فیزیوتراپی برای 5 پنج روز در هفته به عنوان بخشی از خدمات تخصصی توانبخشی سکته مغزی توصیه می­شود. برای ترمیم توانایی­های از دست رفته، درمان با فیزیوتراپی نیاز است.

فیزیوتراپی سکته مغزی منزل ، ید تا زمانی ادامه پیدا کند که شخص به درمان قابل توجهی دست یابد و به اهداف توافق شده خود رسیده باشد. دسترسی به خدمات توان بخشی جامعه باید انعطاف­پذیر باشد تا نیازهای طولانی مدت را تأمین کند.

نتیجه سکته مغزی

نتیجه سکته مغزی از بین رفتن عملکرد در قسمت آسیب دیده مغز است. ممکن است فرد در کنترل حرکت در یک طرف بدن مشکل داشته باشد، روی سر، بازو، پا و صورت تأثیر بگذارد. گفتار، بینایی، بلع، روده و مثانه نیز می تواند تحت تأثیر قرار گیرد. حس فرد، توانایی تمرکز و حافظه نیز ممکن است دچار تغییراتی شود.

بسیار ضروری است که علائم سکته مغزی را زود تشخیص داده و نزد پزشک بروید. در درمانهای جدید اگر در زمان معینی از زمان شروع علائم تجویز شوند، می توانند منجر به نقص اندک یا کمبود شوند ، اما مداخله اولیه مهم است.

فیزیوتراپی سکته مغزی منزل چه کمکی به بیماران می­کند؟

فیزیوتراپی سکته مغزی اولیه پس از سکته مغزی، به افراد کمک می کند تا توانایی های حیاتی خود را به دست بیاورند. از 24 ساعت پس از سكته مغزی، فیزیوتراپیست ها با حرکات مكرر كوتاه و با تمركز بر بیرون رفتن بیمار از رختخواب، ایستادن و پیاده روی، توانبخشی را شروع می كنند. این آموزش­های کوتاه و تکراری به افراد کمک می کند تا دوباره به حرکت خود بپردازند و فعالیت های روزمره را دوباره از سربگیرند.

 

فیزیوتراپی سکته مغزی اولیه

تیم­های فیزیوتراپی به بازماندگان سكته مغزی كمك می­كنند توصیه­های مربوط به فعالیت­های بدنی را در برنامه روزمره خود قرار دهند تا خطر ابتلا به سكته مغزی دیگر تا 35٪ كاهش یابد. فیزیوتراپیست­ها می­توانند آموزش­های فعالیت­های روزمره را به این بیماران ارائه دهند تا آنان بتوانند با سرعت بیشتری، با استقلال و اعتماد به نفس بیشتری قدم بردارند.

ادغام تمرینات استقامتی و قدرتی در توانبخشی، ناتوانی را کاهش می­دهد و تمریناتی که شامل تعادل، تغییر وزن و راه رفتن هستند، تعادل را بعد از سکته مغزی بهبود می­بخشند.

تجهیزات مورد نیاز برای فیزیوتراپی سکته مغزی

فیزیوتراپیست­ها برای تقویت توان بخشی در سکته مغزی، از تجهیزات کمکی استفاده می­کنند. دستگاه­های فیزیوتراپی با کمک ربات از افراد پشتیبانی می­کنند که بطور مستقل راه بروند و آموزش تردمیل سرعت و استقامت در پیاده روی را بهبود می­بخشد.

تمرینات فیزیوتراپی که توسط فیزیوتراپیست ها پس از سکته انجام می­شود، باعث می شود افراد بتوانند استقلال خود را به دست بیاورند و مدت اقامت خود را در بیمارستان کاهش دهند.

 

 

آمار سکته مغزی

هر ساله بیش از 100000 نفر دچار سکته مغزی می­شوند، به عبارت دیگر، هر پنج دقیقه، یک نفر سکته مغزی می­کنند.متوسط ​​هزینه سكته مغزی در هر بیمار 13.500 پوند در سال اول و 18000 پوند در طی 5 سال است. تیم­های فیزیوتراپی از افرادی که سکته مغزی را پشت سر گذاشته­اند، حمایت می­کنند تا به اهداف توانبخشی طولانی مدت از جمله بازگشت به جامعه و محل کار برسند.

علائم و نشانه ­های سکته مغزی

 • ضعف صورت، بازو و پا در یک طرف بدن با کاهش حس، تغییر در بینایی، کاهش عملکرد شناختی
 • کاهش تعادل، سرگیجه، ناشنوایی
 • سردرد شدید ناگهانی، از دست دادن هوشیاری، حالت تهوع، استفراغ

علل سکته مغزی

 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • سیگار کشیدن
 • عدم تحرک جسمی
 • آریتمی

بهبودی پس از سکته مغزی

سكته مغزی هنگامی رخ می دهد كه خونرسانی به مغز قطع شود و سلولهای عصبی از بین بروند. این می تواند بر عملکردهای مختلف مغز مانند حرکت یا گفتار تأثیر بگذارد. در حالی که به سلولهای عصبی آسیب وارد شده است، توانبخشی فشرده و هدفمند، می­تواند به افراد در بهبودی پس از سکته کمک کند.

 

سکته مغزی چه زمانی رخ می­دهد؟

سکته مغزی هنگامی رخ می­دهد که جریان خون طبیعی به مغز به طور ناگهانی قطع یا مسدود شود که می­تواند به دلیل خونریزی یا لخته شدن خون باشد. سکته مغزی سومین علت مرگ و میر در سراسر جهان است.

در اثر سكته مغزی، معمولاً در یك طرف بدن، حرکات تحت تأثیر قرار می­گیرد. گفتار، حس، بینایی، تعادل، تفکر و حافظه نیز می­تواند تحت تأثیر قرار گیرد. تأثیرات سکته مغزی به طور ناگهانی اتفاق می­افتد و در روزها و هفته­ها پس از آن، بهبودی شروع می­شود و برخی عملکردها بهبود می­یابد.

بهبودی پس از سکته مغزی

 

اگرچه اسکن مغزی در اوایل سکته مغزی برای کمک به مدیریت پزشکی انجام خواهد شد، اما میزان آسیب مغزی که در اسکن­ها دیده می­شود، پیش بینی کننده خوبی برای نتایج نیست. توانایی حرکت در روزهای پس از سکته مغزی یک شاخص بسیار بهتر از بهبودی نهایی است.

فیزیوتراپی سالمندان

فیزیوتراپی در جمعیت سالمندان حائز اهمیت است. قدرت، تعادل و تحرک، کارکردهای اصلی است که به وسیله فیزیوتراپی بر روی آنان اعمال می شود تا از صدمات بعدی پیشگیری کند.

ارزيابي كامل سالمندان نشان داده شده است كه فیزیوتراپی، طول عمر و كيفيت زندگي سالمندان را پس از ترخيص از بيمارستان بهبود مي بخشد. اهداف درمانی شامل احیای تحرک، به حداقل رساندن درد، تقویت تناسب اندام با امیدواری درازمدت برای بهبود استقلال بیمار است. فیزیوتراپی نه تنها عملکرد بیمار را بهبود می­بخشد، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس و کمک به بیماران در فعالیت های روزمره می­شود.

فیزیوتراپی سالمندان

 

هدف از فیزیوتراپی سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی اغلب باعث فلج در یک طرف بدن می شود، به این معنی که بیماران عملکرد یک بازو و یک پا را از دست می­دهند. در هفته­ها و ماه­های اول پس از سکته، فیزیوتراپیست­ها با بیماران کار می­کنند تا این عضلات را تحریک کنند. در صورت بازگشت عملکرد بدن، فیزیوتراپی به بیماران امکان می­دهد مهارتهای روزمره را مجدداً به دست بیاورند و سلول های مغزی سالم خود را مجدداً کنترل کنند تا قسمت های آسیب دیده بدن را کنترل کنند.

بخشی از خدمات مختلفی است که برای سکته مغزی اعمال می­شود شامل کاردرمانی، پرستاری، توانبخشی و گفتاردرمانی است.

توانبخشی پس از سکته مغزی بخش بزرگی از روند بهبودی است و اغلب 24 ساعت پس از سکته مغزی آغاز می­شود . فیزیوتراپیست­های سکته مغزی، قادر به تحریک عضلات و اعصاب آسیب دیده برای حفظ گردش خون و جلوگیری از سفتی هستند، آنان بیماران را در مراحل بهبودی سکته مغزی راهنمایی می­کنند زیرا حرکات اساسی عضله را رها می­کنند.

امروزه بسیاری از فیزیوتراپیست­ها در سکته مغزی و انواع دیگر آسیب­های عصبی تخصص دارند. این درمانگران می­دانند که چگونه به بیماران کمک کنند تا از عوارضی که بعداً باعث پیشرفت آنها می­شود، جلوگیری کنند. بعد از سکته مغزی، بهبود تعادل، هماهنگی و مهارت­های اساسی دیگر، برای کیفیت کلی زندگی بیمار ضروری است.

چه زمانی به فیزیوتراپی سکته مغزی نیاز دارید؟

قبل از اینکه حتی از بیمارستان خارج شوید، باید بدانید که کدام فیزیوتراپی یا برنامه توانبخشی می­خواهید در بهبود سکته مغزی به شما کمک کند. پزشکان شما می دانند چه چیزی برای بدن شما پس از سکته مغزی بهترین است، بنابراین در مورد برنامه توان بخشی خود با تیم پزشکی خود مشورت کنید. متخصص مغز و اعصاب شما بر اساس نیازهای فوری جسمی و خطرات ناشی از عارضه شما، شما را به یک برنامه درمانی فیزیکی یا مرکز توانبخشی ارجاع می­دهد.

 

زمانی به فیزیوتراپی سکته مغزی

 

بنابراین تنظیم برنامه درمانی شما به علائم فردی و شرایط زندگی شما بستگی دارد. اختلالات حرکتی و حسی بعد از سکته مغزی بسیار متداول است، اما در صورت توانبخشی به موقع اندام­های دچار سکته مغزی، شانس بهبودی افزایش می­یابد.

پزشک بیمار می­تواند در انتخاب برنامه درمانی به بیمار کمک کند تا بر حسب ناتوانی، وضعیت بدن، سن و سایر عوامل، بهترین را انتخاب کند.

 

چه سوالاتی باید از فیزیوتراپیست بپرسید؟

روش درمانی فیزیوتراپیست در حدود اهداف مشخصی خواهد چرخید که بیمار و درمانگر با توافق هم این اهداف را تعیین می­کنند. انجمن فیزیوتراپی آمریکا (APTA) بیماران را ترغیب می­کند که از فیزیوتراپیست خود سؤال کنند، به خصوص در مورد اهداف و برنامه زمانی مشخص وی، تا اطمینان حاصل شود که هر دو اهداف یکسانی دارند و همچنین مشخص شود که بیمار از فیزیوتراپ چه انتظاری دارد.

روش­های فیزیوتراپی

روش­های فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست­ها با ابتدایی­ترین کارها و حرکات، مانند حرکت ایمن از تختخواب به صندلی، ضمن محافظت از بازوهای مختل شده بیمار، شروع می کنند. آنها به تدریج به تمرینات و کارهایی که تعادل را بهبود می بخشد، خواهند پرداخت که مهارت های اصلی و تعادل را بازیابند و مغز خود را مجدداً برای انجام وظایف عملکردی مانند گرفتن اشیاء و پیاده روی بازسازی کنند.

فیزیوتراپیست ممکن است روش­های استفاده از دستگاه­های بازیابی سکته مغزی مانند SaeboFlex، دستکش مکانیکی که به تقویت و درک کمک می کندو… را آموزش دهد.

برنامه های بستری و سرپایی و خانگی فیزیوتراپی

برخی از برنامه های توانبخشی سکته مغزی برنامه های بستری و برخی دیگر برنامه­های سرپایی هستند. برنامه­های بستری به بیماران بستری اتاق­هایی را اختصاص می دهند تا در طول درمان در آنجا بمانند. برنامه های سرپایی بدون نیاز به ماندن بیمار در بیمارستان درمانی را ارائه می­دهند. برنامه­های سرپایی با مراجعه به بخش سرپایی بیمارستان، به یک بازمانده سکته مغزی کمک می­کند. فیزیوتراپی خانگی نیز به بیمار که در خانه زندگی می کند، اجازه می دهد تا از طیف گسترده ای از خدمات بهره ببرد.

بسته به وضعیت زندگی و نوع مراقبت­های لازم، بیمار یکی از سه نوع برنامه مراقبت را دریافت خواهد کرد:

توانبخشی بستری

بازماندگان سكته مغزی با اختلالات شديد ممكن است نياز به ماندن در يك بیمارستان داشته باشند كه در آنجا 24 ساعته توانبخشی و مراقبت های پزشکی را دریافت می كنند. اگر فردی حداقل پنج روز در هفته و سه ساعت در روز به درمان روانی یا فیزیکی احتیاج دارید، کاندید خوبی برای توانبخشی بستری است.

فیزیوتراپی سرپایی

درمانگران سرپایی بیماران را برای چند ساعت در روز در یک مرکز درمانی فیزیکی مستقر در بیمارستان می بینند. پزشک شما باید خدمات درمانی فیزیوتراپی خود را که شامل انواع فعالیتهای توانبخشی است و سطح پایینتری از نظارت و کمک پزشکی را شامل می شود ، تأیید کند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در خانه

بعد از ترخیص از بیمارستان، ممکن است پزشک بیمار، فیزیوتراپی در خانه را برای وی تجویز کند. در حین فیزیوتراپی در منزل، درمانگران مستقیماً به منزل بیمار می آیند و روی تمریناتی تمرکز می­کنند که به منظور بازسازی و تقویت ماهیچه­های بیمار در ضمن بازپس گیری بافت سالم مغز بیمار طراحی شده اند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در خانه

چگونه می توان فیزیوتراپیست مناسب پیدا کرد؟

اگرچه پزشک تصمیم خواهد گرفت که کدام گزینه توانبخشی برای بیمارمناسب است، اما بیمار و خانواده او می توانند فیزیوتراپیست خود را انتخاب کنند. بیمار برای دسترسی به خدمات فیزیوتراپی از طریق دسترسی مستقیم نیاز به مراجعه به پزشک ندارد، اما ارائه دهنده بیمه به بیمار باید بگوید کدام فیزیوتراپیستی را انتخاب کند که در شبکه تحت پوشش بیمه قرار دارد.

یک فیزیوتراپیست خوب چگونه است؟

 • مجوز یا گواهینامه دارد
 • در مرکز فیزیوتراپی که دارای مجوز است کار می کند.
 • پیشرفت بیمار را به طور مداوم ارزیابی می کند
 • در زمینه مناسب فیزیوتراپی تخصص دارد
 • تمرینات او روی مراقبت از بیمار متمرکز است
 • آماده است با در نظر گرفتن خواسته­ها و محدودیت­های بیمار، اهداف توان­بخشی مناسبی را برای بیمار تعیین کند
 • بیمار را وادار می کند تا به محدودیت های جسمی فعلی خود غلبه کند(اما سعی در کنار زدن آنها نخواهد داشت)
 • پشتیبانی و آموزش مداوم را برای اعضای خانواده و سایر مراقبان بیمار فراهم می کند
 • مرتباً با بیمار ملاقات می کند تا پیشرفت وی را ارزیابی کند
 • با ناتوانی ها و علائم بعد از سکته مغزی بیمار آشناست

در صورت لزوم توجه کاملی به بیمار در طول درمان اختصاص می­دهد، مراقبت مستقیمی ارائه می­­ دهد، ارزیابی مداومی برای جلوگیری از آسیب و ارزیابی پیشرفت بیمار ارائه می دهد.

البته، همیشه نمی­توان در اولین جلسه، از یک درمانگر جدید انتظار داشته باشید که برنامه درمانی خود را به شما بگوید. از آنجا که حفظ ثبات در دوره درمانی شما مهم است، مهم است که از فیزیوتزاپیست­ها و برنامه­هایی استفاده کنید که با شما سازگار باشند.

چه سؤالی باید از فیزیوتراپیست خود بپرسید؟

همانطور که برنامه­ های مختلف فیزیوتراپی را در نظر می­گیرید و یا با متخصصان مختلف درمانی مشورت می کنید، ممکن است پرسیدن چندین سوال اصلی در مورد روش درمانی و … بتواند به شما کمک زیادی کند.

قبل از اینکه برای شما برنامه­ای تنظیم کند، از مدیر یا درمانگر بالقوه خود سؤالات زیر را بپرسید:

 • آیا بیمه خدمات فیزیوتراپیستی را تحت پوشش می گیرد؟

 اگر چنین است، با ارائه دهنده بیمه خود تماس بگیرید تا بدانید که چه اقداماتی باید انجام دهید.

 • چند سال است که با بازماندگان سکته مغزی کار کرده اید؟

 کار با یک مرکز یا یک فیزیوتراپیستی که تجربه واقعی در مورد اختلالات ناشی از سکته مغزی دارد بسیار مهم است.

 • چند بیمار را در یک زمان مشاهده می کنید؟

اطمینان حاصل کنید که فیزیوتراپیست شما، بیش از یک بیمار را همزمان نمی بیند.

 • فلسفه درمانی شما چیست؟

رویکرد هر درمانگر کمی متفاوت است. دریابید که درمان های آنها چگونه است و چگونگی می خواهند شما را به اهداف درمانی شما برسانند.

 • چگونه با جدیدترین روش­های درمانی به روز می­شوید؟

اطمینان حاصل کنید که آنها در کنفرانس­ها شرکت می­کنند، با سایر متخصصان سکته مغزی در تماس هستند و تمام تلاش خود را می­کنند تا از آخرین دستگاه­ها و تمرین­های نوآورانه برای بازماندگان سکته مغزی استفاده می­کنند.

 • چه تخصصی دارید؟

 تیم درمانی شما باید در بهبود سکته مغزی و آسیب­های عصبی تخصص داشته باشند.

چگونه فیزیوتراپی می تواند در بهبود سکته مغزی کمک کند؟

بهبودی از سكته مغزی به تیمی نیاز دارد كه شامل پزشكان، پرستاران، فیزیوتراپیست ها، كاردرمان­ها و گفتاردرمان­هاست.
نقش فیزیوتراپی سکته مغزی منزل ، کمک به بهبود حرکات و حس بدن است، بنابراین بیمار می­تواند دوباره فعالیت­های روزمره را انجام دهد.

فعالیت­های توانبخشی بسته به اتفاقی که در اثر سكته مغزی برای بیمار اتفاق افتاده است، بسیار متفاوت است. به طور گسترده، سه هدف اصلی وجود دارد که سبب می­شود افراد فیزیوتراپی سکته مغزی منزل انجام دهند:

 • بازیابی عملکرد بازو
 • بازیابی راه رفتن
 • بازیابی تعادل

 

بازیابی عملکرد بازو فیزیوتراپی سکته مغزی

دو سوم از بازماندگان سكته مغزی در استفاده از بازوی خود در اثر سكته مغزی مشكل دارند و در بسیاری موارد، بیمار هرگز نمی­تواند سلامتی بازوی خود را به دست بیاورد. فیزیوتراپیست می­تواند در هر مرحله از بهبودی، تمرینات مناسبی را ارائه دهد و می تواند به بیمار کمک کند با انجام تمریناتی، بازوی خود را حرکت دهد و برخی از حرکات را بهبود ببخشید، حتی اگر بسیار ضعیف باشد.

بازیابی راه رفتن

بیشتر افراد توانایی راه رفتن، پس از اثر سکته مغزی را دوباره به دست می­اورند. اما ممکن است برای راه رفتن به به چوب نیاز داشته باشند. فیزیوتراپیستهایی هستند که متخصص در مورد کمک های صحیح مورد نیاز برای پیاده روی و استفاده از تکنیک های دست و پا و تمرین های خاص برای بهبود راه رفتن پس از سکته مغزی هستند.

بازیابی تعادل

در اثر سكته مغزي، ممکن است تعادل بیمار به هم بخورد و بنابراین بیمار در خطر سقوط قرار بگیرد. با انجام تمرینات مناسب که به کمک فیزیوتراپیست صورت می­گیرد و همچنین ارزیابی دقیقی که بر عوامل مؤثر در مشکلات تعادل بیمار انجام می­دهد، پایداری بیمار می تواند پس از سکته مغزی بهبود یابد.

فیزیوتراپیست­ها همچنین نقش مهمی در جلوگیری از تکرار مجدد سکته­ها دارند. آنها می­توانند در اصلاح شیوه زندگی به منظور جلوگیری از سکته مغزی ثانویه کمک کنند.

فیزیوتراپی در بهبودی سکته مغزی چقدر مؤثر است؟

تعداد زیادی از مطالعات تحقیقاتی وجود دارد که از مداخلات فیزیوتراپی برای بهبود عملکرد بازو، تعادل و راه رفتن در هنگام سکته مغزی پشتیبانی می­کند. دستورالعمل­های بسیار واضحی وجود دارد که این رویکردها را با بهترین شواهد تحقیق ارائه می­دهد.

فیزیوتراپیست­ها برای تعیین مؤثرترین برنامه درمانی از انواع ابزارها و اقدامات ارزیابی استفاده می­کنند. تحقیقات نشان می­دهد که فیزیوتراپی در بازآفرینی حرکات عملکردی بسیار مؤثر است. به طور کلی هرچه بیمار در جلسات درمانی فعالیت بیشتری داشته باشد، بهبود کلی او بهتر خواهد بود.

با کندی بهبودی پس ازسکته مغزی چه باید کرد؟

بهبودی پس از سکته مغزی را می­توان تحت تأثیر عملکردهای از دست رفته در اثر سکته مغزی و بیماری­های دیگری دانست که ممکن است قبل از سکته مغزی وجود داشته باشد؛ مانند مشکلات قلب. سکته مغزی می­تواند بر مهارت­های تفکر و حافظه تأثیر بگذارد که سبب می­شود مشارکت کامل در توان بخشی را برای بیملر دشوار کند.

اغلب این موارد در هفته های اول پس از سکته مغزی روشن می شود. تیم توانبخشی می تواند طرحی را برای حداکثر رساندن بهبود بیمار و مدیریت سایر شرایط بهداشتی تهیه کند.

غالباً بیمار احساس خواهد کرد که بهبودی وی کند یا متوقف شده است. فیزیوتراپیست، با استفاده از تست­های استاندارد، به طور مرتب پیشرفت بیمار را اندازه گیری می­کند که می­تواند یک روش مناسب برای پیگیری بهبودی در طول زمان باشد. فیزیوتراپیست همچنین می تواند نشان دهد که بهبودی با چه سرعتی ادامه دارد. بهبودی معمولاً بعد از گذشت چند ماه از سکته مغزی، کند می شود ، اما با درمان صحیح، پشتیبانی می توان آن را ادامه داد.

چه کاری می توان در خانه برای بهبودی انجام داد ؟

تحقیقات نشان می­دهد هرچه مشارکت بیمار در فیزیوتراپی سکته مغزی بیشتر باشد، بهبودی بهتر خواهد بود. بنابراین بسیار مهم است که بیمار برای بهبود حس، قدرت، تعادل و حرکت، روزانه تمرین کند. این تمرین ممکن است شامل تمرین در حالت ایستاده یا بالا بردن کف پا و حرکت دادن پاها باشد. به عنوان یک قاعده کلی، تمرینات باید پیوسته مورد بازیابی قرار بگیرند تجویز و مرتباً پیشرفت کنند تا مؤثر باشند. توصیه های متخصص فیزیوتراپیست با تجربه سکته مغزی (فیزیوتراپیست عصبی) برای تهیه برنامه تمرین خانگی بسیار مهم است.

تمرینات مبتنی بر تناسب اندام مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا نیز مهم هستند زیرا به حفظ سیستم گردش خون کمک می­کنند و می توانند به کاهش وزن کمک کنند.

ترمیم پس از سکته مغزی

 

پس از چه مدت، بهبودی حاصل می­شود؟

ترمیم پس از سکته مغزی به سلول­های عصبی مغزی که با رشد اتصالات سلولی جدید در پاسخ به تمرین و درمان اتفاق می­افتد، متکی است. این فرآیند نوروپلاستیسیته نامیده می شود و در هر مرحله پس از سکته مغزی رخ می­دهد و با توجه به شرایط مناسب می­تواند ادامه هم پیدا کند.

فیزیوتراپیست عصبی، می­تواند بیمار را به سمت راه­های ایمن و مؤثر جهت هدایت نوروپلاستی و بهبود عملکرد هدایت کند. آنها برنامه­ای برای حرکت ایجاد می­کنند که هدفمند، فشرده، معنی­دار و قابل انتقال به طیف وسیعی از موقعیت­ها باشد تا مغز شما بتواند یاد بگیرد که دوباره طبیعی­تر کار کند.

11 نکته در مورد فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

1.تمرینات فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل را هر روز تکرار کنید

بر خلاف ورزش سنتی  که بر تقویت ماهیچه های شما تمرکز دارد، فیزیوتراپی سکته مغزی مغز  شما را تقویت می­کند. این امر به این دلیل است که تمرین توانبخشی روی تکرار زیاد تمرکز دارد تا نوروپلاستی را فعال کرده و مغز را مجدداً تنظیم کند تا حرکت شما بهتر کنترل شود. تکرار روزانه تمرینات فیزیوتراپی، بهترین روش برای بازیابی حرکت پس از سکته مغزی است.

2.CIMT را برای فلج بازو یا پا امتحان کنید

روش (CIMT) را انجام دهید که شامل محدود کردن حرکت اندام سالم و استفاده از اندام آسیب دیده است؛هر چند حرکت بسیار محدودی داشته باشد. مثلا در مورد بازو، حرک بازوی سالم را متوقف کرده و بازوی آسیب دیده را حرکت دهید. انجام CIMT بسیار ساده است. شما فقط باید 3 مرحله را دنبال کنید:

 • محدود کردن اندام سالم
 • اجبار استفاده از اندام آسیب دیده
 • تکرار حرکت اندام آسیب دبده

حتی اگر حرکات بسیار محدودی را در بازوی آسیب دیده خود دارید، ارزش آن را دارد که از CIMT استفاده کنید زیرا بسیار موثر است.

3.آینه درمانی را برای ترمیم دست امتحان کنید

آینه درمانی  یک نوع روش درمانی است که شامل استفاده از یک آینه برای پوشاندن بازوی آسیب دیده خود با بازتاب بازوی سالم در هنگام انجام تمرینات توانبخشی است. تصویر آینه مغز شما را فریب می دهد تا فکر کند که بازوی درگیر شما مانند بازوی سالم شما در حال حرکت است.

اگرچه از نظر منطقی می دانید که فقط یک دست را حرکت می دهید، ولی ذهن شما فکر می کند که هر دو دست را حرکت می دهید. این روش به فعال شدن نوروپلاستی و بهبود مهارت­های حرکتی شما کمک می کند. آینه درمانی مخصوصاً برای بازماندگان سكته مغزی با نقص شدید حرکتی مناسب است.

4.برای تقویت نتایج از تمرین ذهنی استفاده کنید

بنابراین ، هر کاری که می خواهید در انجام آن بهتر شوید، سعی کنید آن را در ذهن خود تمرین کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید حرکات پاها را بهبود ببخشید، پس از تمرین ذهنی تمرینات پا را شروع کنید. مطالعات نشان داده اند كه تجسم كردن خود در حال حركت به فعال كردن نوروپلاستیسی به همان روشی كه در واقع در حال انجام است، کمک می كند و اگر تمرین ذهنی و جسمی را با هم ترکیب کنید ، نتایج حتی بهتری خواهید دید.

بنابراین، مهم نیست که چه نوع درمانی را انتخاب می­کنید، متعهد شوید که هر روز کمی وقت صرف کنید تا تصویری از خود را در حال پیشرفت تصورکنید.

5. ابزارهای توانبخشی منزل را فراموش نکنید

ابزارهای درمانی خانگی می­توانند به شما در دیدن نتایج سریع­تر در هنگام فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل كمك كنند؛ خصوصاً اگر آنها بتوانند به شما برای تکرار زیاد تمرینات انگیزه دهند؛ چرا که هرچه تعداد تکرارها بیشتر شود، نتیجه بهتری دارد. برای یافتن تجهیزات ورزشی مؤثر در منزل برای بهبود سکته مغزی، به جستجوی آنلاین بپردازید. اگر بتوانید ابزاری را پیدا کنید که باعث تکرار زیاد شود، می تواند به شما در بهبود سریع تر کمک کند.

6.نیروی بی امان Kaizen را نادیده نگیرید

بهبودی از طریق مراحل کوچک و مداوم است.خوب، سادگی در واقع سخت ترین بخش است. کایزن شامل صبر و استقامت است، چیزی که بسیاری از ما کمبود آن را داریم. اما حقیقت این است که توانبخشی درست مانند کایزن کار می­کند.

شما نمی توانید به یکباره به نتایج خود برسید چرا که از نظر جسمی غیرممکن است. درعوض، بهترین کاری که می­توانید برای دستیابی به موفقیت انجام دهید این است که یک قدم آن را بردارید، در ان به موفقیت برسید و سپس مراحل بعدی را یکی پس از دیگری انجام دهید.

این سرعت آهسته اما پایدار دقیقاً همان چیزی است که شما را به پیروزی سوق می­دهد.

7.به فیزیوتراپی خود دید مثبت داشته باشید

موفقیت با نگرش مثبت شروع می­شود. اگر با نگاه تردید آمیز به درمان خود نگاه کنید، در واقع خود را با شکست روبرو می­کنید. افکار تردیدآمیز جایی در توانبخشی ندارد. درعوض، به هر درمانی با ذهنیت مثبت و باز نزدیک شوید. این امرواقعاً تأثیرگذار است.

8.صداهای اضافی را از بین ببرید تا مغز شما فعال شود

محیط خانه ما می تواند باعث حواس پرتی ما شود و گاهی اوقات حتی متوجه حواس پرتی ها هم نمی شویم، اما مغز شما آن را تشخیص می­دهد. هنگامی که مغزتان پریشان می­شود، دیگر از مزایای تمرینات توانبخشی خود بهره­مند نخواهید شد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمرینات خود را زمانی انجام دهید که محیط شما آرام باشد. تلویزیون را خاموش کنید و به اعضای خانواده بگویید که تا پایان کار شما مزاحم شما نشوند.

مغز شما  در تلاش است که خودش را بازنویسی کند، بنابراین بگذارید روی آن تمرکز کند؛ فقط همین. صر و صداهای غیر­ضروری در فضای توانبخشی در خانه شما نباید باشد.

9.اجازه ندهید فلج شما را متوقف کند

فلج بعد از سکته مغزی می تواند دلسرد کننده باشد، اما اجازه ندهید که شما را متوقف کند. هزاران داستان از بازماندگان سكته مغزی وجود دارد كه بر فلج پس از سكته مغزی غلبه کرده­اند؛حتی وقتی پزشكان به آنان گفته اند، امیدی نیست. هرگز امید را از دست ندهید.

11. در برابر نظر منفی دیگران برای بهبودی، مقاومت کنید

اجازه ندهید که نظر شخصی در مورد بهبودی شما مانع تلاش شما شود. وقتی کسی به شما بگوید که شما نمی توانید کاری انجام دهید، ممکن است تحت تأثیر حرف او قرار بگیرید که برعکس اثر دارونما است و به جای اعتقاد به نتایج مثبت، شما شروع به اعتقاد به نتایج منفی می کنید که متأسفانه آن نتایج منفی می تواند به واقعیت تبدیل شود. بنابراین، اگر کسی به شما گفت که شما نمی­توانید به بهبودی کامل برسید، حرف او را را نادیده بگیرید.

12.با اسپاسم هوشمندانه رفتار کنید

اسپاسم یک عارضه جانبی سکته مغزی است که بسیاری از بازماندگان سکته مغزی را از پیگیری بهبودی در خانه بازمی­دارد. حتی اگر اسپاسم حرکت ماهیچه ها را سخت کند  حرکت می­تواند به از بین رفتن اسپاسم کمک می کند. با بازیابی مغز خود با ورزش توانبخشی، اسپاسم به آرامی از بین می­رود.

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل برای بیمار سکته مغزی

مطالعه­ای نشان می­دهد که چندین روش وجود دارد که توسط آنها توانبخشی سکته مغزی در منزل و درمان فیزیوتراپی بیماران به آنها کمک می کند تا سریعتر در مقایسه با توانبخشی در بر بیمارستان بهبود یابند.

 • حمل و نقل

یکی از مهمترین مزایایی که بیماران فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل دارند، این است که برای مراجعه به فیزیوتراپیست، مجبور به بیرون رفتن از خانه نیستند. امکان ندارد که یک بیمار سکته مغزی بتواند برای بهره مندی از خدمات فیزیوتراپی سکته مغزی، خودش بتواند بیرون از خانه برود.

بیماران سکته مغزی مستقر در منزل، نیازی به بیرون رفتن از خانه ندارند. این امر به آنها امکان می دهد تا در آسایش خانه خود از جلسات فیزیوتراپی  سکته مغزی در منزل استفاده کنند.

 • تأثیر عاطفی

این مطالعه نشان داد که یک بیمار سکته مغزی که فیزیوتراپی در منزل دریافت می­­کند، از حمایت عاطفی بیشتری نسبت به بیماران مراجعه کننده به بیمارستان و مراکز درمانی برخوردار است.

 • مشارکت خانواده

فیزیوتراپی مستقر در منزل برای بیماران سکته مغزی به آنها اجازه داده تا با اعضای خانواده خود در تماس باشند. آنها احساس انزوا نمی­کنند و این ارتباط به آنها امکان می­دهد با اعتماد به نفس بیشتری بهبود یابند. حمایت خانواده نقش بسیار مهمی در روند کلی بهبودی برای بیمار سکته مغزی دارد. عدم استفاده از فیزیوتراپی در خانه این امکان را برای آنها فراهم می­کند که بتوانند این پشتیبانی را دریافت کنند.

ایران فیزیوتراپیفیزیوتراپی در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *