فیزیوتراپی در منزل شمال تهران
فیزیوتراپی در منزل شرق تهران
مارس 25, 2020
Show all

قیمت فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی چیست؟

قیمت فیزیوتراپی در منزل ، فیزیوتراپی یک روش درمانی مقرون به صرفه است که به منظور بازگشت مجدد و سریع روی پای خود و با نتایج ماندگار طراحی شده است. دلیل اینکه بیشتر ارائه دهندگان بیمه درمانی، فیزیوتراپی را تحت پوشش خود قرار می­دهند، این است که ممکن است فیزیوتراپی سبب شود که نیاز به داروهای غیرضروری، اسکن تصویربرداری یا جراحی، کمتر شود و به این ترتیب، هزینه­ های کلی بیمار کاهش می­یابد و بیمه نیز مجبور به پرداخت هزینه­ های کمتر گردد.

 

قیمت فیزیوتراپی در منزل

فیریوتراپیست کیست؟

اگر شرایطی داشته باشید که ممکن است نیاز به جراحی یا هر روش تهاجمی دیگری داشته باشد، فیزیوتراپی جایگزین بسیار خوبی است. فیزیوتراپی ها (PT) متخصصان بهداشت و درمان قانونی هستند و برای ویزیت بیمار باید حتما مجوزهای لازم را از سازمان مربوطه داشته باشند. برنامه های تجویز شده توسط فیزیوتراپیست، برای مدیریت درد، جلوگیری از مشکلات سلامتی در آینده و ترمیم تحرک بیمار، بسیار عالی است. اما فیزیوتراپی ممکن است گاهی هزینه های زیادی را برای افراد داشته باشد و خیلی ها نتوانند از عهده مخارج آن بربیایند. مخصوصا اگر بیمار به هر دلیلی مجبور باشد فیزیوتراپی را در منزل انجام دهد؛ چرا که قیمت فیزیوتراپی در منزل، بیشتر از فیزیوتراپی در مراکز درمانی و کیلینیک هاست.

فیزیوتراپیست چه کارهایی برای بیمار انجام می­دهد؟

فیزیوتراپیست به طور معمول ارزیابی اولیه را انجام می­دهد که یک ساعت یا بیشتر طول می­کشد تا بیمار معاینه شود و یک دوره درمانی را تعیین کند.

پس از آن، دفعات، طول و نوع درمان به بیمار بستگی دارد و مشکلی که تحت درمان قرار دارد. انواع تمرینات فیزیوتراپی که ممکن است تجویز شود، شامل تمرین­هایی برای تقویت قدرت، هماهنگی و تعادل است. درمان­های دستی مانند ماساژ نیز برای کاهش درد و بهبود انعطاف­پذیری و گردش خون صورت میگیرد. از دیگر روش­های درمان با فیزیوتراپی نیز می­توان به روشهای درمانی مانند هیدروتراپی، سونوگرافی و تحریک الکتریکی اشاره نمود.

در اولین ملاقات، فیزیوتراپیست شما را ارزیابی می­کند که حدود 45 دقیقه طول خواهد کشید. پس از ارزیابی، یک لیست مشکل و یک برنامه درمانی ارائه می­دهد.

این ارزیابی شامل تست­های قدرت برای تعیین قدرت عضلات و همچنین ارزیابی دامنه حرکت و تعادل بیمار خواهد بود. این اقدامات هدفمند به PT شما کمک می کند تا یک برنامه ورزشی را برای بیمار تعیین کند. این برنامه ورزشی، شامل چندین جلسه فیزیوتراپی خواهد بود که این تعداد جلسات بستگی به نیاز و پیشرفت بیمار دارد و بنابراین تعداد جلسات، از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

فیزیوتراپیست برنامه ای را برای بیماران پیاده می کند که آنها بتوانند فعالیت­های روزمره خود را به درستی و بدون مشکل انجام دهند. فیزیوتراپیست باید به حرف ها و توقعات بیمار گوش دهد و سعی کند برنامه درمانی را برای بیمار خیلی سخت نگیرد، چون در اینصورت ممکن است بیمار جلسات را ادامه ندهد. کار فیزیوتراپیست این است که به مردم یاد بدهد تا چگونه بهتر حرکت کنند.

میانگین قیمت فیزیوتراپی در منزل بدون بیمه درمانی

درمان فیزیوتراپی نیز می­تواند هزینه­هایی برای بیمار داشته باشد. اما بهتر است بدانید که هزینه فیزیوتراپی در منزل درمقایسه با سایر روش­های درمانی مانند جراحی و دارو بسیار مقرون به صرفه­تر است. قیمت فیزیوتراپی از فردی به فرد دیگر و از مشکلی به مشکل دیگر متفاوت است.

 

هزینه فیزیوتراپی در منزل

 

آیا بیمه درمانی شما تحت پوشش فیزیوتراپی قرار خواهد گرفت؟

برنامه بیمه درمانی، به احتمال زیاد نیازهای فیزیوتراپی بیمار را تأمین خواهد کرد. اما در مواردی نیز بیمه هزینه­های فیزیوتراپی را تحت پوشش قرار نمی­دهد و بیمار مجبور به پرداخت هزینه­ها از جیب خود خواهد بود. در مواردی نیز ممکن است بیمه فقط قسمتی از هزینه­های درمانی را بپردازد و مابقی آن به عهده بیمار باشد.

بنابراین بهتر است قبل از اینکه برای فیزیوتراپی اقدام کنید، بهتر است از شرایطی که بیمه برای پرداخت هزینه­ های فیزیوتراپی در نظر گرفته است باخبر گردید.

از عوامل تاثیرگذار بر قیمت فیزیوتراپی در منزل

از مواردی که باید در قیمت فیزیوتراپی درمنزل به آن توجه نمود، تعداد جلسات فیزیوتراپی است. تعداد این جلسات تا حدود زیادی به نوع مشکل بیمار و میزان مشکل وی دارد. جلسات فیزیوتراپی ممکن است از یک جلسه تا چندین ماه متغیر باشد.

از آنجا که به احتمال زیاد، بیمار به جلسات متعددی احتیاج خواهید داشت، قیمت فیزیوتراپی درمنزل وی نیز بیشتر خواهد شد.

هزینه ­های اضافی فیزیوتراپی

بسته به نوع فرد و دلیل فیزیوتراپی، درمانگر ممکن است بسته­های گرم، بسته­های سرد یا وسایل و تجهزات دیگر را برای استفاده در منزل در بین جلسات توصیه کند. توپ­های بدنسازی، باندهای مقاومت و… از جمله این تجهیزات هستند که بیمار می­تواند از آن­ها برای انجام تمرینات فیزیوتراپی درمنزل استفاده نماید.

 

قیمت فیزیوتراپی

چگونه می­توان قیمت فیزیوتراپی در منزل را کاهش داد؟

اگر بیمار به اندازه کافی زرنگ و دانا باشد، که امیدواریم همینطور باشد، می تواند راه­هایی برای صرفه­جویی در هزینه­های فیزیوتراپی پیدا کند. بنابراین بیمار چه بیمه درمانی داشته باشد و چه نداشته باشد، روش­های زیادی وجود دارد که می­تواند قیمت فیزیوتراپی در منزل خود را کاهش دهد.

 • از پزشکان طرف قرارداد بیمه استفاده کنید

اگر پوشش درمانی دارید، احتمالاً بیمه شما لیستی از ارائه­دهندگان خدمات فیزیوتراپی را به شما خواهد داد که می­توانید با انتخاب آنها، هزینه­های درمانی خود را تحت پوشش بیمه قرار دهید. این ارائه­دهندگان پزشکی، قبلاً نرخ­های مذاکره­ای را با شرکت بیمه درمانی شما انجام داده اند. استفاده از این ارائه دهندگان، راهی عالی برای صرفه­جویی در هزینه برای تمام نیازهای پزشکی شما است، نه فقط فیزیوتراپی.

 • مذاکره در مورد پرداخت نقدی

اگر بیمه درمانی ندارید و یا به هر دلیلی نمی­خواهید از پزشکان و فیزیوتراپیست­هایی که بیمه به شما معرفی می­کند، استفاده کنید، در اینصورت مجبور خواهید بود که هزینه فیزیوتراپی را از جیب خود پرداخت کنید.

در اینصورت شما باید قبل از شروع فیزیوتراپی با درمانگر خود در مورد هزینه­ها صحبت کنید و بتوانید از آنها تخفیف بگیرید. همچنین شما می­توانید با پرداخت هزینه نقدی، مبلغ زیادی تخفیف بگیرید.

 • زمان جلسات فیزیوتراپی را کمتر کنید

با فیزیوتراپیست خود صحبت کنید و ببینید که آیا روش­هایی برای کاهش زمان صرف شده برای هر جلسه توانبخشی وجود دارد؟ یا اینکه آیا می­تواند میزان کل جلسات را کاهش دهد؟ البته باید بدانید که اینها بستگی به آسیب یا وضعیت شما دارد، اما ممکن است شما بتوانید با فیزیوتراپیست خود صحبت کنید که برخی از تمرین­های فیزیوتراپی را در منزل و به تنهایی انجام دهید تا بتوانید به این روش در هزینه فیزیوتراپی صرفه جویی نمایید.

 

 

قیمت فیزثیوتراپی در منزل

چه هنگام باید به فیزیوتراپیست مراجعه کنیم؟

ماری آن ویلمرت، DPT، رئیس فیزیوتراپی در خدمات درمانی دانشگاه هاروارد می­گوید: “ما از حرکت کمک می­گیریم- چه در ورزش، چه در فعالیت، چه در کار”.

ما می­دویم ، بلند می­شویم، ورزش می­کنیم، اما ممکن است دردی را حس کنیم و یا احساس کنیم در مفاصل ما سفتی­ای ایجاد شده است. در چنین مواقعی بهتر است به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنیم.

فیزیوتراپیست­ها (یا PT ها به طور خلاصه) برای درمان مشکلات عضلات و مفاصل، کمردرد و سایر بیماری­هایی که می­توانند حرکت را دشوار کنند آموزش دیده اند. آنها همچنین برنامه­های ورزشی را برای بیماران تحت توانبخشی قلب، تجویز می­کنند.

ویلمرت همچنین اظهار داشت که ورزشکاران دبیرستانی و دانشگاهی به دلیل صدمات ناشی از ورزش که منجر به درد کمر و گردن می­شود، نیازمند توجه PT هستند.

طول مدت فیزیوتراپی

شواهدی وجود دارد که نشان می­دهد فیزیوتراپی می­تواند برای مشکلاتی مانند کمردرد موثرتر از عمل جراحی باشد. اما پرهیز از جراحی به این معنی نیست که فیزیوتراپی خیلی آسان است و یا چند جلسه فیزیوتراپی کفایت می­کند؛ گاهی ممکن است بیمار مجبور شود برای مدت­های طولانی تحت نظر فیزیوتراپیست باشد.

گاهی اوقات تمریناتی که یک فیزیوتراپیست برای بیمارانش تجویز می­کند، حتی باید مدت­ها بعد از آخرین ملاقات فیزیکی درمانی، بخشی از برنامه معمول و مداوم بیمار شود. اینها تمریناتی هستند که درد را از بین می برند. اما گاهی انجام ندادن این تمرینات تنها برای چند روز کافی است تا مشکل و درد آنان برگردد.

بنابراین یک فیزیوتراپیست ماهر باید کاری کند تا تمریناتی که به بیمار می­دهد در عین مفید و کارساز بودن، برای بیماران لذت­بخش نیز باشد تا انجام آن برای بیمار خوشایند باشد؛ در اینصورت شانس انجام این تمرینات توسط بیمار، در طولانی مدت افزایش پیدا می­کند.

یک فیزیوتراپیست خوب، باید با بیمار خود مذاکره نماید؛ یعنی باید در انتخاب روش­های درمانی، نظر بیمار را نیز جویا شود. در اینصورت انجام تمرینات برای بیمار ساده تر می­گردد.

قیمت فیزیوتراپی درمنزل با بیمه

سیاست­ بیمه­ها برای تحت پوشش قرار دادن خدمات پزشکی متفاوت است. مثلا هر بیمه ممکن است درصد­های مختلفی از مبلغ را پرداخت کند. همچنین هر بیمه­ای، برنامه­های متفاوتی از درمان را تحت پوشش می­گیرد. در برخی از بیمه­ها نیاز است تا بیمار ابتدا هزینه را پرداخت نماید و سپس برای پس گرفتن آن به بیمه مراجعه نماید. اما در برخی دیگر، از همان ابتدا، بیمار شامل تخفیف­های بیمه­ای می­ردد.

بنابراین بهتر است قبل از قرار ملاقات با فیزیوتراپیست، سیاست­های بیمه مربوطه را بررسی کنید. از این طریق، شما می­دانید چه چیزی توسط بیمه پوشش داده می­شود و چه چیزی را خودتان باید پرداخت کنید.

آیا فیزیوتراپی مقرون به صرفه است؟

مراجعه به فیزیوتراپی قبل از مراجعه به پزشک، می­تواند 50٪ کل هزینه­های درمان را کاهش دهد. درمان فیزیکی مناسب در مدت 14 روز از شروع درد، میانگین هزینه کل مراقبت را تا 50٪ کمتر می­کند. بیمارانی که به کمردرد مبتلا هستند و بلافاصله پس از شروع درد، تحت درمان فیزیوتراپی قرار می­گیرند و به برنامه درمانی خود پایبند هستند، سالانه 3000 دلار در هزینه­های مربوط به مراقبت­های بهداشتی صرفه­جویی می­کنند. افرادی که دریافت فیزیوتراپی را به تاخیر می­اندازند و به برنامه درمانی خود پایبند نیستند، سالانه 6000 دلار برای انواع مراقبت های بهداشتی هزینه می­کنند.

درمان درد اسکلتی عضلانی و عملکرد حرکتی، باید با تلاش­های صادقانه همراه باشد تا بتواند درمان­هایی را تجویز نماید که بتواند به طور موثر درد را مدیریت کند و هزینه کل درمان را کاهش دهد. یک رویکرد درمانی که از ابتدا با فیزیوتراپی شروع می­شود (PT) نه تنها هزینه­های مراقبت­های بهداشتی کوتاه مدت و طولانی مدت را کاهش می­دهد، بلکه اغلب باعث کاهش درد، بهبود عملکرد و کمک به بیماران می­شود که در کوتاهترین زمان ممکن به سر کار خود برگردند.

آیا فیزیوتراپی برای بیمه مقرون به صرفه است؟

این رویکردی است که ممکن است برای بسیاری از بیماران ارزشمند شمرده شود و همچنین می­تواند به سود پرداخت کنندگان بیمه دولتی و خصوصی باشد.

فیزیوتراپیست­ها، متخصصان بسیار ماهری هستند که افراد را در هر سنی و با هر توانایی­ای ارزیابی و درمان می­کنند تا بیماران از حداکثر تحرک خود استفاده کنند و به آنها در بهبود یا حفظ عملکرد و کیفیت زندگی کمک می­کنند. با توجه به مزایای فراوان فیزیوتراپی، تعداد ذی نفعانی که از این گروه از متخصصین ماهر، درمان سرپایی دریافت کرده اند، در سالهای اخیر، روند رو به رشدی داشته است.

فیزیوتراپی، اولین مداخله مقرون به صرفه است که موجب صرفه­جویی در وقت و هزینه می­شود؛ به خصوص هنگامی که در مراحل اولیه درمان استفاده می­شود. طبق مطالعه­ای که انجام شده است، استفاده از فیزیوتراپی به عنوان اولین مداخله برای کمردرد منجر به 19٪ کاهش هزینه برنامه درمانی، در مقایسه با تزریقات به عنوان اولین مداخله و 75٪ هزینه کمتر در مقایسه با جراحی می­شود.

بیمارانی که فیزیوتراپی را در مرحله اول درمان دریافت کردند (در طی 15 روز اول از تشخیص خود) هزینه متوسط ​​درمانی کمتر از افرادی که فیزیوتراپی را دیرتر شروع کردند، داشتند. در حقیقت، آن دسته از ذینفعانی که در طی 15 روز اول درمان (در مقایسه با 45-90 روز پس از تشخیص) درمان دریافت کرده اند، هزینه متوسط ​​درمانی داشتند.

علاوه بر این، شواهد نشان می­دهد که تعداد دفعاتی که بیماران در جلسات فیزیوتراپی شرکت می­کنند نیز می­تواند بر قیمت فیزیوتراپی در منزل تأثیر بگذارد.

بیماران مبتلا به کمردرد که بین 9 تا 12 جلسه فیزیوتراپی داشته اند، در مقایسه با بیمارانی که فقط یک جلسه فیزیوتراپی داشته­اند، 32 درصد هزینه کمتری را متحمل شدند.

در شرایطی که هزینه­ های درمانی بالاست، قابل توجه است که در نظر بگیرید، فیزیوتراپی نسبتاً کم­هزینه و غیر­تهاجمی  است و یه این ترتیب، باعث کاهش هزینه­های مراقبت های بهداشتی ایجاد می­کند. علاوه بر این، امید است که افزایش دسترسی به فیزیوتراپی، بتواند روند رو به رشد باشد و بتواند بیماران بیشتری را پوشش دهد.

فیزیوتراپی و کاهش خطر سقوط سالمندان

هر سال سقوط تصادفی در میان سالمندان منجر به تقریباً 300000 شکستگی لگن و 800000 بستری در بیمارستان می­شود. بدتر از همه، سالانه 27000 سالمند در اثر صدمات ناشی از سقوط جان خود را از دست می­دهند. هزینه­های این جراحات بسیار بالاست است.

 در سال 2015، کل هزینه­های پزشکی مربوط به سقوط سالمندان در آمریکا، 50 میلیارد دلار تخمین زده شده است (هزینه ای که توسط پرداخت کنندگان دولتی و خصوصی تحمیل می­شود. PT یک راه حل ساده است که می­تواند تحرک سالمندان را افزایش داده و خطر سقوط آنان را کاهش دهد.

خدمات پیشگیری ایالات متحده آمریکا، بیشترین توصیه­های خود را به PT برای ورزش منظم سالمندان، به جهت جلوگیری از لغزش ناخواسته انجام داد. یک مطالعه جدید نشان داد که شهروندان مسنی که اقدام به ورزش تحت نظر یک متخصص بهداشت و درمان کرده­اند، کاهش خطر سقوط را داشته­اند.

 PT به خوبی در كاهش نرخ سقوط سالمندان نقش خواهد داشت و به این ترتیب باعث کاهش هزینه­های پزشکی خواهد شد.

قیمت فیزیوتراپی در منزل و مراکز درمانی

با توجه به هزینه­های بالای پزشکی در دنیای امروز، افرادی که قصد بهره­مندی از خدمات فیزیوتراپی را دارند، معمولا اولین سوالی که از پزشکان خود می­کنند این است که قیمت فیزیوتراپی در منزل و مراکز درمانی چقدر است؟

پاسخ دقیق پزشک، بسته به نیازهای افراد از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

فیزیوتراپی یک روش درمانی مقرون به صرفه است که به منظور بازگشت مجدد سریع روی پای خود و با نتایج ماندگار طراحی شده است. نه تنها بیشتر ارائه دهندگان بیمه درمانی، فیزیوتراپی را تحت پوشش خود قرار می­دهند ، بلکه با کم کردن نیاز به داروهای غی ضروری، اسکن تصویربرداری یا جراحی، هزینه های پزشکی را کاهش می­دهد و به این ترتیب برای ارائه دهندگان بیمه هم مقرون به صرفه­تر خواهد بود.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت فیزیوتراپی در منزل و مراکز درمانی

مهم ترین عاملی که قیمت فیزیوتراپی در منزل و مراکز درمانی را تامین می کند، دستمزد فیزیوتراپیست است. عوامل متعددی هستند که بر میزان قیمت فیزیوتراپیست تاثیر می­گذارند که از جمله آنها می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • موقعیت جغرافیایی

همانطور که می­دانیم هزینه­های زندگی از شهری به شهری دیگر و از منطقه­ای به منطقه دیگر متفاوت است. طبیعی است که هزینه زندگی در یک شهر پرجمعیت مثل تهران در مقایسه با یک شهر کوچکتر بیشتر است. با بیشتر شدن هزینه­های زندگی، به طبع آن دستمزدها نیز افزایش پیدا می­کند؛ بنابراین دستمزد یک فیزیوتراپیست نیز از این قائده مستثنی نیست.

علاوه بر هزینه­های زندگی، میزان عرضه و تقاضا نیز بر قیمت­ها تاثیر می­گذارد. در جایی که تقاضا بیشتر باشد، قیمت ها نیز افزایش پیدا می کند و این در مورد قیمت فیزیوتراپی در منزل و مراکز درمانی صادق است.

 • تجربه

مانند اکثر حرفه­ها، تجربه شخص، می­تواند بر قیمت حرفه او بیافزاید؛ برای مثال فردی که مهارتی را سالها و سالها انجام می­دهد، در مقایسه با یک فرد تازه کار، میزان بیشتری از تجربه و مهارت را داراست. در مورد فیزیوتراپیست­ها نیز اینگونه است و سال­های کاری او بر میزان دستمزد او می­افزاید.

برای مثال دستمزد یک فیزیوتراپیست بر اساس سال­های کاری وی در آمریکا، به شرح زیر است:

 • PT های سطح ورودی (0 تا 5 سال سابقه) 65000 دلار درآمد متوسط ​​دارند
 • PT های میان دوره ای (5 تا 10 سال) 74000 دلار درآمد متوسط ​​دارند
 • PT های باتجربه (10-20 سال) درآمد متوسط ​​81000 دلار دارند
 • PT های شغلی بسیار باتجربه (بیشتر از 20 سال) 83،000 دلار درآمد متوسط ​​دارند
 • آموزش

همخوانی بین تحصیلات فرد و آنچه معمولاً برای شغل وی لازم است، بر میزان پرداخت وی تأثیر می­گذارد. بعلاوه، کیفیت آموزش می­تواند بر حقوق و دستمزد تأثیر بگذارد. کسب مدرک از یک مرکز آموزشی معتبر، معمولاً تأثیر مثبتی در افزایش دستمزد و حقوق فرد دارد. در مورد حرفه فیزیوتراپی نیز همینگونه است.

 • سفر

براساس گفته های  بهداشت و درمان، “به مشاغل مسافرتی حقوق بیشتری تعلق می­گیرد.” حتی ممکن است میزان حقوق این افراد نسبت به میزان حقوق همکاران دائمی خود تا دو برابر بیشتر شود. در مورد فیزیوتراپیست­ها نیز ممکن است چنین شرایطی وجود داشته باشد.

 • محل انجام خدمت

یکی دیگر از عواملی که منجر به افزایش حقوق و دستمزد برای فیزیوتراپیست­ها  می­شود جایی است که فیزیوتراپیست در آنجا به انجام خدمات مشغول است: طبیعی است که فیزیوتراپی در منزل نسبت به فیزیوتراپی درمراکز درمانی دستمزد بالاتری دارد.

طبق گزارشی در سال 2013، بیشترین دستمزدها برای فیزیوتراپیست­هایی است كه در مدارس، مراقبت­های بهداشتی خانگی یا مراكز مراقبت­های پرستاری مشغول به كار هستند.

جایگاه شغل فیزیوتراپی

در شرایطی که خیلی که حرفه­ها با اشباع روبرو هستند، فیزیوتراپی وضعیت بهتر و پتانسیل غیر قابل استفاده زیادی دارد. علاوه بر این، زمینه­های متنوعی را برای تخصص در اختیار شما قرار می­دهد، زیرا تقریباً همه شاخه­های پزشکی به فیزیوتراپی نیاز دارند.

یکی از اصلی­ترین چالش­های فیزیوتراپیست هنگام کار در بیمارستان، این است که آنها تحت نظر پزشکان دیگر قرار دارند. به همین دلیل است که کارکردن به طور مستقل و داشتن مطب شخصی، همیشه ارجح است؛ زیرا این امکان را می­دهد تا با پزشکان همکاری کنید و مشتری­های خود را داشته باشید.

فیزیوتراپیست بودن مستلزم انجام کار دستی مانند نشستن روی زمین و کار با بیماران است. اینطور نیست که در آن شما به راحتی بتوانید پشت میز بنشینید و نسخه بپیچید. در این شغل باید رفاه بیماران، مقدم­تر از غرور حرفه ای شما باشد. بسیاری از تازه واردان به این شغل، دوست ندارند دست خود را کثیف کنند و به همین دلیل در این حرفه خوشحال نیستند.

فیزیوتراپیست­ها در درمان و توانبخشی بیمارانی که تحت تأثیر مشکلات جسمی ناشی از بیماری، ناتوانی، آسیب دیدگی یا پیری قرار دارند، از تکنیک­ها و روش­های درمانی متنوعی استفاده می­کنند.

فیزیوتراپیست­ها برای کار، در بخش­های خصوصی یا دولتی مشغول می شوند و یا به سمت تدریس، تحقیق و مدیریت می­روند.

وظایف یک فیزیوتراپیست

فیزیوتراپیست­ها با انواع مختلفی از جمله کودکان معلول جسمی، زنان قبل و بعد از زایمان، ورزشکاران، بیمارانی که در بیمارستان هستند و …  سروکار دارند.

وظایف یک فیزیوتراپیست می­تواند به شرح زیر باشد:

 • کمک به بیماران برای بهبودی از تصادف، بیماری یا آسیب­دیدگی
 • برگزاری جلسات تمرینی بدنی درمانی
 • ماساژدرمانی
 • استفاده از تکنیک های تخصصی مانند الکتروتراپی و سونوگرافی
 • جمع آوری آمار
 • نوشتن گزارش
 • ارتباط با متخصصانی مانند پزشکان و پرستاران
 • ارائه آموزش و مشاوره در مورد ورزش و حرکت

با آخرین پیشرفت های این حرفه به روز باشید

فرصت های خوبی برای ارتقاء وجود دارد: یک مسیر شغلی ساختار یافته در NHS وجود دارد ، و عموماً در بخش خصوصی رخ می دهد. از طرف دیگر فیزیوتراپیست ها می توانند به صورت تخصصی و یا به اینجا تبلیغ کنید

کارفرمایان معمولی فیزیوتراپیست­ ها

 • کلینیک های خصوصی / ورزشی
 • استانها
 • خانه­های سالمندان
 • مراکز دولتی و خصوصی
 • خیرین
 • سازمانهای صنعتی
 • مدارس خصوصی
 • خدمات بهداشت روان و ناتوانی در یادگیری
 • مراکز ورزشی محلی و حرفه­ای

به حرفه فیزیوتراپی علاقه دارید؟

قبل از اینکه برای این کار یا هر حرفه دیگری بپردازید، مدتی وقت بگذارید تا ببینید که چه مهارت­هایی برای تبدیل شدن به یک فیزیوتراپیست موفق لازم است. در این زمینه شما با بهبود حرکات بدنی خود به افراد برای زندگی بهتر کمک می­کنید. این کار کوچکی نیست و مطمئناً نباید به آن به چشم یک کار ساده نگریست، بنابراین مطمئن باشید که مهارت لازم برای ارائه بهترین مراقبت را به بیماران خود دارید، این­ها موضوعاتی هستند که باید قبل از شروع مسیر حرفه ای فیزیوتراپی در نظر بگیرید.

ما 11 مورد مهارت لازم را برای فیزیوتراپیست شدن در پایین لیست کرده­ایم. بنابراین شما بهترین قاضی خواهید بود برای اینکه ببینید که مناسب این کار هستید یا خیر. وظیفه شما اینست که به لیست نگاه کنید، مهارتهای خود را مشخص کنید و مشخص کنید که آیا شما مایلید مهارت­های خود را بهبود بخشید. اگر به کاری که شامل این مهارت­ها باشد علاقه­ای ندارید، شاید زمان آن فرا رسیده که به دنبال ایده­های جدید شغلی باشید.

11 مهارت برتر لازم برای تبدیل شدن به یک فیزیوتراپیست موفق

فیزیوتراپی یکی از با ارزش­ترین مشاغلی است که بر سلامتی و کیفیت زندگی انسان­ها تاثیر می­گذارد. یک فیزیوتراپیست قادر است تاثیرات مثبتی را بر کیفیت زندگی انسان­ها بگذارد؛ خواه با یک کودک نارس کار کند که رشد جسمی کندی دارد یا با بزرگسالی که در حال یادگیری دوباره راه رفتن است.همانند هر شغل دیگری، شغل فیزیوتراپی نیز چالش­های خاص خود را دارد و کسی که این شغل را انتخاب می کند، باید دارای خصوصیات اخلاقی و حرفه­ای مخصوص این کار باشد تا بتواند از عهده مشکلات و چالش­های آن بربیاید و بتواند بر موانع غلبه کند و در این شغل به موفقیت برسد.

این شغل برای همه افراد مناسب نیست، زیرا مستلزم داشتن انرژی جسمی زیاد و کارکردن برای ساعات طولانی است. علاوه بر داشتن مدارک معتبر، فرد باید دارای مهارت­های متنوعی نیز باشد که به او امکان دهد کار خود را به خوبی انجام دهد؛ این امر ضروری است، زیرا بیماران بسیاری هستند که نمی­توانند بدن خود را حرکت دهند و برای این کار باید فیزیوتراپیست در این کار به آنها کمک کند.

ما لیستی از 11 مهارت برتری که برای ادامه کار به عنوان یک فیزیوتراپیست لازم دارید تهیه کرده­ایم که عبارتند از:

1. مهارت­های حرکتی

هدف اصلی فیزیوتراپیست، کار با بیماران و مهارت­های حرکتی آنها، حرکات و اعمال عضلات آنها است. هر جلسه بر توسعه مهارت­های حرکتی بیمار متمرکز است. حالت اول در مورد حرکت ماهیچه های بزرگ برای انجام کارهای بزرگ مانند تعادل و راه رفتن و کار است. حالت دوم برای تکمیل کارکردهای کوچکتر با انگشتان دست و انگشتان پا که نیاز به استفاده ازعضلات کوچکتر دارد. فیزیوتراپیست باید مهارت حرکتی موفقی با حداکثر دقت و حداقل مصرف انرژی داشته باشد. به طور معمول ، بهتر است فیزیوتراپیست از نظر جسمی متناسب و فعال بوده و دارای استقامت زیادی باشد.

2. مهارت­های ارتباطی

مطمئناً یک فیزیوتراپیست در درجه اول با بدن خود کار خواهد کرد، اما کار با دهان نیز به همان اندازه ضروری است. در واقع، ارتباطات نقش اساسی در ارتباط با بیماران دارد؛ زیرا باید نحوه اصلاح خطاها و بسیاری از تمریناتی که باید بیمار قبل از قرار ملاقات بعدی انجام دهد، منتقل کند.

لازم به ذکر است که ارتباطات همچنین شامل نوشتن است. در پایان هر جلسه، فیزیوتراپیست یک سری دستورالعمل­ها، نکات و موارد لازم را برای اطمینان از اینکه بیمار می­تواند بدون حضور فیزیوتراپیست فعال بماند، خواهد نوشت.

جلسه با بیمار با گپ و گفتگو در مورد مباحث شخصی و پزشکی اغلب با برخی از شوخی­ها یا طنزهایی همراه خواهد بود که سبب می­شود اعتماد و آسایش بین بیمار و فیزیوتراپیست ایجاد شود و در عین حال به او امکان می دهد تا در مورد شرایط و پیشرفت بیمار اطلاعات بیشتری کسب کند. هنگامی که درمانگر شروع به کار بر روی تمرین­ها و حرکات بدن می­کند، وی سؤالاتی را درمورد اینکه بیمار چه احساسی دارد و غیره از او می­پرسد تا مطمئن شود که او واقعاً آنچه را که از او خواسته شده انجام داده است؛ زیرا این امر در کار و سلامتی آنها بسیار موثر است.

بسیاری از مردم احساس می­کنند داشتن مهارت­های ارتباطی خوب غیرممکن است مگر اینکه فرد نویسنده متولد شده باشد، یک خواننده بزرگ یا یک سخنران عمومی باشد. اما باید بدانید که اینطور نیست و قطعاً ارتباطات یک مهارت آموخته است. کارهایی وجود دارد که می­توانید برای سهولت روند کار برای خودتان انجام دهید.

 اگر در مدرسه هستید باید به کلاس­های ادبیات خود توجه بیشتری کنید. کلاس ادبیان همیشه جالب نیست، اما ساختارهای موجود در آن، مهارت­های اساسی بسیاری را برای تبدیل شدن به یک ارتباط عالی به شما آموزش می­دهن. اگر خارج از مدرسه هستید نیز، یک دوره فن بیان را بگذرانید. این موارد می تواند در بعضی مواقع تخصصی باشد، بنابراین به دنبال دوره­ای باشید که شکاف مهارت شما را پر کند (مانند برقراری ارتباط با مدیرارشد، ارتباط با جوانان، بازاریابی رسانه­های اجتماعی، مهارت­های نوشتن، سخنرانی و …).  سرانجام وقت بگذارید تا مهارت­های ارتباطی خود را هر چه بیشتر بالاتر ببرید زیرا آنها مانند ابزاری هستند که باید تیز نگه داشته شوند. هرچه بیشتر یاد بگیرید، بهتر ارتباط برقرار خواهید کرد.

 1. مهارت­های بین فردی

مهارت­های بین فردی، انواع رفتارها و راهکارهایی است كه افراد برای تعامل با دیگران به طور مؤثر و كارآمد استفاده می­كنند و برای فیزیوتراپیست­ها یک مهارت مهم و حیاتی است، به این دلیل که وی مجبور است با افرادی از هر قشر و سنی برخورد داشته باشد و کار کند. از آنجا که برای مدت طولانی در کنار بیمار خواهد بود، باید، بیماران بتوانند به وی اعتماد کنند. در زیر نمونه­هایی از مهارت­های بین فردی آورده شده است:

 • مسئولیت
 • قابل اعتماد بودن
 • رهبری
 • انگیزه
 • خوب گوش دادن

4- خدماتهای ویرایشی

مشاهده یکی دیگر از خصوصیاتی است که هرکسی که قصد تبدیل شدن به یک فیزیوتراپیست را دارد، باید از آن برخوردار باشد؛ زیرا وی می­تواند با استفاده از این مهارت، اطلاعات ارزشمندی کسب کند.

بنابراین، با استفاده از این مهارت، می­تواند ارزیابی مناسبی از نگرش­ها، حرکات، اشیاء و سایر موضوعات مربوط به بیمار را در کنار هم قرار دهد. همه افراد یکسان نیستند، بنابراین با مهارت مشاهده، منحصر به فرد بودن هر بیمار می­تواند به فیزیوتراپیست این امکان را بدهد که برنامه فیزیوتراپی خود را متناسب با نیازهای بیمار تنظیم کند.

 1. علم زیاد

حرفه فیزیوتراپی به سالها آموزش متمرکز نیاز دارد. شروع این کار، بر آناتومی، زیست­شناسی، شیمی و فیزیولوژی تأکید دارد. برخی از فیزیوتراپیست­ها در کلاس­های تحصیلات تکمیلی، بیومکانیک، علوم اعصاب و فارماکولوژی را مطالعه می­کنند.  در واقع شغل فیزیوتراپی چیزی بیش از حرکت بدن بیمار است. فیزیوتراپیست همچنین نیاز به تجزیه و تحلیل داده­ها، انجام اندازه گیری­ها، اجرای محاسبات و استفاده از دلیل برای تشخیص بیماران و ثبت نتایج دارد. بنابراین، دوره­هایی برای فیزیوتراپیست­ها وجود دارد که موضوعاتی مانند تجزیه و تحلیل داده­ها، فیزیک و ساختارهای آناتومیک ارائه می­دهند.

 1. آگاهی جسمی

یکی از جنبه­های ارزیابی مشکل بیمار که فیزیوتراپیست باید انجام دهد، قرار دادن دست­های خود بر روی قسمت­های مختلف بدن بیمار و درخواست از وی برای انجام انواع حرکات است. این کار به وی امکان می­دهد بداند محدودیت­های حرکتی بیمار در کدام قسمت از بدن است یا در کدام قسمت­ها، پیشرفت­هایی صورت گرفته است. برای به دست آوردن مهارت آگاهی جسمی، بیمار به دو چیز نیاز دارد: دانش بدن انسان و حس لامسه بالا

در پایان، توسعه مهارت­های آگاهی جسمی بدان معنی است که فیزیوتراپیست می­تواند بهتر به مشتریان خود خدمت کرده و اطمینان حاصل کند که آنها به کمک او نیاز خواهند داشت. برای بهبود مهارت، وی باید دانش بدن انسان را با حس لامسه در هم آمیزد. دانش را می­توان آموخت و احساس لمس را می­توان با گذشت زمان و تجربه به دست آورد.

 1. مهارت­های تفکر انتقادی

تفکر انتقادی یک مهارت منحصر به فرد است که هم می­تواند ذاتی باشد و هم اکتسابی. در فیزیوتراپی، تفکر انتقادی، شامل عمل تجزیه و تحلیل و ارزیابی وضعیت برای ارائه پیشنهادات، داوری شرایط و ارائه برنامه درمانی است. دوره­هایی وجود دارد که در این زمینه آموزش­های لازم را به فیزیوترا پیست­ها می­دهد و برای تقویت ویژگی­های تحلیلی و داوری وی، یک سرمایه گذاری ارزشمند محسوب می­شود.

فیزیوتراپیست باید بیمار خود را تجزیه و تحلیل کند! برای اینکه یک طرح درمانی واقعاً مؤثر باشد، بیمار باید در واقع تمریناتی را که به آنها گفته می­شود انجام دهد، اما همه ما می­دانیم که همه بیماران حرف گوش کن نیستند و برخی دیگر در مورد آنچه باید انجام ­دهند ترسو هستند. یک فیزیوتراپیست موفق، بیمار خود را تجزیه و تحلیل می­کند و طرحی را انتخاب می­کند که بیمار از آن پیروی کند. مثلا ممکن است این تمرینات به معنای مجموعه­ای از تمرینات باشد که بیمار می­تواند در حالت نشسته انجام دهد. یا تمریناتی بدهد که مناسب کسی باشد که در تمام طول روز مشغول کار است و تحمل ایستادگی دارد و یا می­توان از پیشنهاد یوگا به شخصی که علاقه به انجام آن دارد، استفاده کرد و …

اگر شما فردی هستید که قبلاً توانایی قوی در تفکر انتقادی را از خود بروز داده اید و دیگران آن را در شما می­بینند. پس بهتر است از این مهارت خود برای تازه نگه داشتن ذهن خود استفاده کنید! در غیر اینصورت، به دوره های تفکر انتقادی (چه در مدرسه ، چه آنلاین ، چه با یک شرکت آموزشی) نگاهی بیندازید تا نحوه استفاده از چارچوب­های مختلفی را که تفکر انتقادی ایجاد می­کند، بیاموزید

8- مدیریت زمان

به هر بیمار مقدار مشخصی وقت، به طور معمول یک یا دو ساعت اختصاص می­یابد. این به این معنی است که شما باید در این زمان محدود، از بیمار سوالات خود را بپرسید، به سوالات او جواب دهید، با او تمرینات را انجام دهید و برنامه درمانی به وی بدهید. در واقع، شما نمی­توانید یک دقیقه را هدر دهید، بنابراین مدیریت وقت خود برای یک فیزیوتراپیست موفق ضروری است.

 1. مدیریت برنامه­ ها

یک فیزیوتراپیست باید فرد سازمان یافته و دقیقی باشد و بتوانید همه قرارها را پیگیری کند. پرونده های بیماران را با دقت مرتب و جمع بندی کند و …

در هر صورت، یک فیزیوتراپیست هیچ عذر و بهانه­ای برای بی­نظم بودن ندارد.

مهارت مدیریت برنامه­برای موفقیت در این زمینه بسیار مهم است. یک فیزیوتراپیست باید پرونده­های بیماران را به روز کند، برنامه درمانی او را حفظ  کرده و سوابق را مدیریت کند. اگر اسناد مربوط به پرونده بیمار را از دست بدهد، می­تواند با مشکل قانونی روبرو شود، بنابراین این امر باید انگیزه کافی برای سازماندهی و مدیریت صحیح برنامه­های وی باشد.

 1. تفکر خلاق

شاید فکر کنید اینطور نباشد، اما باید در فیزیوتراپی خلاق باشید. چرا که فیزیوتراپیست باید یک برنامه درمانی شخصی برای بیمار تهیه کند که متناسب با شخصیت و وضعیت جسمی هر بیمار باشد. بله، برخی از افراد سخت­تر از دیگران خواهند بود و به راحتی برای انجام تمرینات با فیزیوتراپیست همکاری نخواهند کرد، بنابراین باید باهوش باشد و راهکارهایی را ارائه بدهد که می­داند بیمار آنها را اجرا خواهد کرد.

 1. اخلاق کاری

داده­ها حاکی از آن است که متوسط ​​ کار در هفته برای فیزیوتراپیست­ها 40 ساعت است که بسته به کارفرما در طول هفته تکمیل می­شود. اما فیزیوتراپیست­ها معمولاً بیش از 40 ساعت کار انجام می­دهند، برای مثال ارتباطات خارج از محل کار با بیماران، پر کردن مدارک، ایجاد برنامه ­های درمانی و هماهنگی با اعضای دیگر تیم سبب می­شود که ساعات کاری او افزایش یابد. کافی است که بگوییم، فیزیوتراپیستها به یک اخلاق کاری شگرف نیاز دارند، زیرا نیاز به توجه مداوم به بیمار از نظر جسمی و روحی د ارند.

 فیزیوتراپیست ها به جهانی کمک می کنند تا حرکت کند. با ترکیبی از دانش علمی، مهارت­های بین فردی و همچنین تفکر خلاق و انتقادی، می توانند به مبتلایان به سکته مغزی کمک کنند که دوباره راه بروند، قربانیان حادثه را بازیابند تا تعادل خود را بازیابند. این یکی از معدود فرصت­های شغلی است که می­تواند در هر اقتصادی دوام بیاورد.

 اگر مهارت­های حرفه­ای لازم برای تحقق تقاضا را داشته باشید و در وسط جستجوی شغل باشید، ممکن است فیزیوتراپی خط کار مناسب برای شما باشد.

مهارت­های اصلی فیزیوتراپیست

 • مدیریت زمان خوب
 • توانایی ایجاد یک گزارش کامل از بیماران با پیشینه­های مختلف و ارتباط با بستگان و مراقبان آنها
 • تحمل بالا
 • سلامتی و آمادگی جسمیانی خوب
 • مهارتهای بین فردی
 • مهارت انجام کار گروهی

ایران فیزیوتراپیفیزیوتراپی در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *